Másold az ételeket az étrendedben.
Spórolj időt az ismétlődő feljegyzésekkel és használd ki az ételek másolását egyes napokból/napszakokból más napokba az étrendedben..
A mai cikk témája nagyon érdekel, mert sok tapasztalatom van ezzel kapcsolatban nekem is.
Azt fogjuk boncolgatni, hogy milyen hatása lehet annak, ha valaki nem eszik időben, azaz amikor az éhség első fázisa beköszön (amikor ideális lenne enni valamit).
Ez az első fázis ugyanis segít megelőzni a hatalmas farkaséhséget, ami aztán általában azt eredményezi, hogy túlesszük magunkat, és az ételt szó szerint felfaljuk.
Ha olyankor eszünk, amikor még csak „normálisan” vagyunk éhesek, hosszú távon jótékony hatással van a testsúlyunk megőrzésére, mert ilyenkor nyugodtabban, lassabban eszünk, és érezzük azt, hogy mikor vagyunk éppen jóllakva. Ennek eredményeként nem esszük túl magunkat, és így valahogy intuitív módon „optimálisan” étkezünk. És végül, mint ahogy majd azt a cikkből megtudhatjuk, ez pozitív hatással lehet személyes kapcsolatainkra és interakcióinkra is.
Ez a cikk azokat az aspektusokat boncolgatja, amelyeket a farkaséhség mellékhatásként eredményezhet. Ezek a hangulat-ingadozások, az ingerlékenység, az idegesség, esetenként a nagyobb robbanékonyság, vagy az agresszió. Az éhség erre is képes! Jómagam is ismerem ezeket az érzéseket, talán nem annyira fokozottan, de azt valóban elmondhatom, hogy ha éhes vagyok (ami viszont nem gyakori eset nálam), akkor „kellemetlen” vagyok – még saját magamnak is.
Ezért van az, hogy (nem csak az én esetemben) a rendszeres étkezés előnyös, vagy valamit tartsunk mindig magunknál (például diót, gyümölcsöt vagy raw szeletet), hogy elkerüljük a nagy éhség kezdeti jeleit (amikor olyan helyzetben vagyunk, amikor nem tudunk normálisan étkezni, például kirándulásokon, vagy üzleti utakon). Nekem is a tanácsadó irodámban meg kell szerveznem az időmet az étkezésre vagy az uzsonnára a találkozók között, hogy a saját éhségem ne befolyásolja negatívan az ügyfeleimmel eltöltött időt.
Gondoltak már valamikor arra, hogy a kellemetlen személy, akivel találkozójuk van, vagy a postán sorban álló ideges hölgy, vagy otthon az ingerült gyerek, csak azért viselkedik így, mert az alapvető étkezési szükségletét még nem elégítette ki? Néha a magyarázat sokkal egyszerűbb, mint azt gondolnánk…
Éppen erről szól a mai történetem, ami ráadásul még vicces is. A rendszeres étkezésnek és így a farkaséhség megelőzésének köszönhetően többek között Petra asszony kapcsolata is sokat javult.
Petra azért keresett fel, mert személyre szabott étrendet akart összeállítani magának, hogy megtanuljon helyesebben étkezni, és ezzel fogyni szeretett volna kb. 8 kg-ot. Így aztán a táplálkozási tanácsadáson való találkozásunk után összeállítottam egy étrendet az ő kívánságai, egészségi állapota, és napi rutinja alapján. Egy hónappal később, amikor a következő tanácsadáson találkoztunk, Petra asszony elmesélte benyomásait az új étrendről.
Petra az étrendjét napi négy étkezéssel szerette volna megterveztetni, mivel „éjszakai bagoly” és inkább később szokott felkelni, nincs szüksége tízóraira, ami a reggeli és az ebéd közötti átmenet (mert ezek között kevés idő telik el). Így elkezdett kiegyensúlyozottabban és rendszeresebben étkezni (kb. három-négy óránként), és így, mint a legtöbb ügyfelem esetében, stabilizálódott az étvágya, éhségingadozása és a túlfogyasztása. Emésztése is javult, és az első három kilogrammot is már leadta. De amit a legjobban kiemelt, az az volt, hogy hatással volt a hangulatára a nap folyamán. Petra asszony elárulta nekem, hogy párja már régóta tudta, hogy ha nem lakik jól, akkor állandóan ingerült és ideges. De azzal, hogy odafigyelt az rendszeres étkezésre (amennyire lehetséges) az „éhségidegessége” teljesen megszűnt. Azóta állítólag sokkal kiegyensúlyozottabb, nem veszekszik a párjával, és legtöbbször kedves is hozzá, mert az éhségtől, az étvágytól, a túlevéstől és a rendszertelen vagy kiegyensúlyozatlan étkezéstől függő hangulatingadozása hirtelen eltűnt. Új étkezési szokása szó szerint jót tett a kapcsolatának!
Higgyék el, hogy van egy csoport, aki érzékeny az éhségérzetre, ami aztán fokozott feszültséget és ingerlékenységet eredményezhet. Utána már csak „olaj a tűzre”, ha valami oda nem illőt mondunk vagy teszünk, és az adott személynél beindul az érzelmi robbanás – akár a legkisebb késztetésre is. Ez a jelenség a nőknél sokkal szembetűnőbb, nemcsak ciklikusságuk, hanem a kisebb érzelmi stabilitásuk miatt is. A férfiaknál viszont a farkaséhség nagyobb agressziót vagy kevésbé empatikus kifejezésmódot válthat ki (farkaséhség esetén a normális válasz helyett amolyan „macskakő” stílusban válaszolnak).
fotóo: cz.depositphotos.com
27.6.2022 Dine4fit.hu Cikkek, ÉrdekességekSpórolj időt az ismétlődő feljegyzésekkel és használd ki az ételek másolását egyes napokból/napszakokból más napokba az étrendedben..
Folytassa az olvasást 18.3.2025
Sokan szorgalmasan odafigyelnek a teljes kalóriabevitelükre vagy az egyes makrotápanyagok mennyiségére, de néha mégis megesik, hogy mindez egy kicsit zavaros lesz.
Elfelejtik megnézni, és hirtelen csak csodálkozva nézik, hogy a köröcskék elvörösödnek a nyugtató zöld szín helyett. Ezzel most kárba vész minden eddigi erőfeszítésünk?
Folytassa az olvasást 11.6.2025
Egy szimpatikus, jelenleg szülési szabadságon lévő két csodálatos fiú édesanyja néhány hónapja már velünk van a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban.
Ezalatt az idő alatt nemcsak lefogyott, hanem megtanult az élelmiszerekre a tápanyagok és a szervezet számára nyújtott előnyök szemszögéből tekinteni. Pontosan így kellene a Dine4Fit alkalmazást használni az életmód változtatásakor.
Folytassa az olvasást 5.6.2025
Sorozatunkban most egy talán fontosabb témával találkoztunk, mint amilyennek első pillantásra tűnik – együttműködés a saját pszichénkkel.
Hogyan tudjuk nyomon követni a fejlődést, és hogyan lehet fenntartani a motivációt azokban a pillanatokban is, amikor a dolgok nem mennek jól?
Nézzük meg lépésről lépésre.
Folytassa az olvasást 28.5.2025
Lefényképezett ételek felismerése és súlybecslés.
A lefényképezett ételek felismerése és az adag becslése egy másik dolog, ami bekerült a Dine4Fit alkalmazásba – a mesterséges intelligencia, mint egy asszisztens a feljegyzésekhez.
Folytassa az olvasást 21.5.2025
Elmúltak az ünnepek, ami gyakran nagyobb ételfogyasztással jár, és több kalóriabevitellel alkohol formájában.
Ráadásul sokan ilyenkor is szoktak fogadalmat tenni, ami persze nem tart sokáig. Hogyan vágjunk bele, hogy ezúttal kitartóak legyünk?
Folytassa az olvasást 21.5.2025