Italok kalóriáinak összehasonlítása: Meglepődött?
Beültünk ebédelni, becsületesen számoltuk a kalóriákat, és utána szépen leöblítjük egy itallal…
Néha elfelejtjük, hogy az italokkal további energiákat juttatunk a szervezetünkbe.
Kutya – az ember legjobb barátja. Miért? Szeret minket, hallgat ránk (no, néha).
Mindig velünk van, és az ételen és egy kis szereteten kívül nem akar tőlünk semmi mást.
Akkor miért ne növeljük kicsit tovább a barátság szintjét a négylábú barátunkkal, és legyen a legjobb sparring partnerünk? Ez jót tesz nekünk is, és neki is, tehát mindkét fél nyertes lesz.
A cikk szerzője a kutyájával, Oszkárral
A sportág kiválasztásakor vegyük figyelembe kutyánk adottságait és érdeklődési körét is. De általában az a jellemző, hogy élvezni fogja, amit velünk csinál, egyszerűen azért, mert szeret minket. Kérem, gondoljon mindenki arra is, hogy ha Önök aktív futók, és a cél egy maraton, akkor jobb lesz, ha kutya nélkül futnak ilyen hosszú távokat. Természetesen nem tudok általánosítani, például a dog trekking esetében nagy távolságokat tesznek meg, de mindig vegyék figyelembe a kutyájuk kondícióját, vagy forduljanak állatorvoshoz, esetleg kutya-fizioterapeutához.
Az ok nyilvánvaló – amit Önök teljesíteni tudnának, arra a kutyus nem biztos, hogy képes lesz rá, így néha alkalmazkodniuk kell hozzá, de szerintem a kutyával való sportolás elsősorban az élményről szól, nem pedig a rekordok megdöntéséről.
Mint minden más esetben – ne halogassák, csak kezdjék el. A választott sportágtól függően győződjenek meg arról, hogy minden szükséges felszerelésük megvan hozzá, és kezdjenek neki. Manapság már mindenről lehet információkat találni az interneten (a Facebookon pl. x különböző tematikus csoport van). Az információszerzés még soha nem volt ilyen egyszerű!
Ha igazán komolyan veszik a négylábú partnerrel való sportolást, és szoktak edzésnaplót vezetni, vagy ragaszkodnak egy bizonyos tervhez, akkor minden bizonnyal hasznosnak találjáka közös edzések megtervezését, esetleg az eredmények rögzítését is.
Itt visszatérek a bevezetéshez és a kutyás sportok „hátrányaihoz”. Nem csak önmagukért vannak itt. Gondoljanak elsősorban a kutyára. Figyeljék meg és vegyék figyelembe az állapotát és hangulatát, és semmiképpen ne kényszerítsék valami olyasmire, ami fizikailag kimerítené, vagy észrevehetően nem élvezne.
Oszkárral futok, biciklizek (nem húzom, a saját tempójában kísérem), akadályversenyekre járunk és az úszást is próbálgatjuk (de sajnos nem ez és valószínűleg nem is ez lesz Oszkár kedvenc időtöltése, ami nagy kár, mert ez még a „nyugdíjas” kutyáknak is jó). Természetesen járunk kirándulni is, télen pedig szívesen leporolnám a futóleceimet, és kipróbálnám a közös sífutást a hóban.
Oszkárnak ezeken kívül vannak még saját edzései is, amelyeken én csak nézem. Elhivatottak vagyunk a coursing, a dog-racing, és a flyball iránt. Szeretném még egyszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy ne terheljük túl a kutyánkat az edzésekkel– Oszkár nyolc éves lesz, azaz már nem fiatal. De ez nem azt jelenti, hogy egy bizonyos kor után a kutya senior lesz, és csak a kanapén kell feküdnie. Ez így van ez az embereknél is –50 évesen is triatlonozhatnak, és jobb erőben lehetnek, mint a huszonévesek, vagy túlsúlyosan üveggel a kézben hempereghetnek a tévé előtt.
Két egyforma korú, de teljesen különböző „öreg” testű ember. És ez a kutyákkal is így van. Szóval ne hemperegjenek az üveggel, márpedig ha tehetnének, biztosan meg is tennék, és ebben nincsenek illúzióim (nevetés). Mindenesetre fontos arra is gondolni, hogy még ha a kutyánk jó formában is van, már nem fiatal. Érdemes egy teljes kivizsgálást és egy megelőző fizikális vizsgálatot elvégezni. És ha nem biztosak benne, keressék fel az állatorvost, de ezt már írtam fentebb is. Ne spóroljanak a kutyával, mindig ott volt Önök mellett, és azt szeretnének, hogy a lehető legtovább Önökkel legyen, akár mint egy sparing partner a sportoláshoz, akár csak egy pihentető közös sétához, vagy akár egy közös regenerálódáshoz (értsék mint a heverészést a kanapén).
Szóval akkor melyik sportot fogják kipróbálni a szeretett négylábú barátjukkal?
fotó: a cikk szerzőjének archívuma, Petr Šutek Photography és Extreme dog race.
Beültünk ebédelni, becsületesen számoltuk a kalóriákat, és utána szépen leöblítjük egy itallal…
Néha elfelejtjük, hogy az italokkal további energiákat juttatunk a szervezetünkbe.
Folytassa az olvasást 29.11.2021
Sokan szorgalmasan odafigyelnek a teljes kalóriabevitelükre vagy az egyes makrotápanyagok mennyiségére, de néha mégis megesik, hogy mindez egy kicsit zavaros lesz.
Elfelejtik megnézni, és hirtelen csak csodálkozva nézik, hogy a köröcskék elvörösödnek a nyugtató zöld szín helyett. Ezzel most kárba vész minden eddigi erőfeszítésünk?
Folytassa az olvasást 11.6.2025
Egy szimpatikus, jelenleg szülési szabadságon lévő két csodálatos fiú édesanyja néhány hónapja már velünk van a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban.
Ezalatt az idő alatt nemcsak lefogyott, hanem megtanult az élelmiszerekre a tápanyagok és a szervezet számára nyújtott előnyök szemszögéből tekinteni. Pontosan így kellene a Dine4Fit alkalmazást használni az életmód változtatásakor.
Folytassa az olvasást 5.6.2025
Sorozatunkban most egy talán fontosabb témával találkoztunk, mint amilyennek első pillantásra tűnik – együttműködés a saját pszichénkkel.
Hogyan tudjuk nyomon követni a fejlődést, és hogyan lehet fenntartani a motivációt azokban a pillanatokban is, amikor a dolgok nem mennek jól?
Nézzük meg lépésről lépésre.
Folytassa az olvasást 28.5.2025
Lefényképezett ételek felismerése és súlybecslés.
A lefényképezett ételek felismerése és az adag becslése egy másik dolog, ami bekerült a Dine4Fit alkalmazásba – a mesterséges intelligencia, mint egy asszisztens a feljegyzésekhez.
Folytassa az olvasást 21.5.2025
Elmúltak az ünnepek, ami gyakran nagyobb ételfogyasztással jár, és több kalóriabevitellel alkohol formájában.
Ráadásul sokan ilyenkor is szoktak fogadalmat tenni, ami persze nem tart sokáig. Hogyan vágjunk bele, hogy ezúttal kitartóak legyünk?
Folytassa az olvasást 21.5.2025