Andrea Mokrejšová: Öt hiba, amire figyelnünk kell az újévi fogadalmak betartásakor
Az újévi fogyókúrás tippekkel mindenkinek tele van a hócipője.
Ez a cikk azoknak szól, akik januártól többet szeretnének mozogni és egészségesebben akarnak étkezni.
A rost fontos összetevője az étrendünknek. Kedvezően hat az egészségi állapotunkra, és – ami talán sokakat leginkább érdekel – segít a fogyókúrában. Azt kérdezik, hogyan?
Olvassák el a cikket, és tudjanak meg mindent róla.
Sajnos szinte minden új felhasználó, aki a Dine4Fit alkalmazást használja, meglepődve tapasztalja, hogy a rostokból keveset fogyaszt.
Az ajánlott mennyiség megközelítőleg 25-30 g rost, amennyit egy egészséges felnőttnek kellene elfogyasztania naponta, de az átlagos ember általában ennek a mennyiségnek a felét sem éri el. Mit lehet ezzel tenni?
Először nézzünk egy kis elméletet. A rostokat két csoportra oszthatjuk a lebonthatóság szerint, ezek az oldható és oldhatatlan rostok. Mindkét típusú rost többnyire együttesen található meg az élelmiszerekben (lásd lent), és így hatnak a szervezetünkre is. Ebben az esetben ennyit elég is tudnunk róluk a szükségleteinkhez. Részletesebb információkat találhatnak bárhol az interneten, vagy esetleg kérdezhetnek róluk a szakértőktől, például táplálkozási szakértőktől vagy táplálkozási terapeutáktól.
A rostok elősegítik az élelmiszer térfogatának a növelését, a jóllakottság érzését keltik, de nem növelik a bevitt energia mennyiségét. De vigyázzanak – első az egészség! Amikor a Dine4Fit alkalmazást használják az étrendjük összeállításához, azt tegyék úgy, hogy az eredmény jótékony hatással legyen az egészségükre – azaz, hogy hosszú távon is jól érezzék magukat.
A hosszú ideig tartó és jelentős rosttöbblet nem tesz jót az emberi szervezetnek. Különösen a bélproblémákkal küzdőknek kell körültekintőnek lenniük, a rostok befolyásolhatják a gyógyszerek és ásványi anyagok felszívódását is.
A rostban gazdag ételek fogyasztásakor fontos a megfelelő folyadékbevitel, a vízben megduzzadt rostok a belek tartalmát rugalmasan tartják, megkönnyítik az emésztést és a ürítést. Ellenkező esetben a nem megfelelő folyadékbevitel mellett a megnövekedett rostbevitel székrekedést okozhat.
A gyerekek táplálkozása pedig egy teljesen másik fejezet lenne – a gyerekek esetében az ajánlott rostmennyiség kevesebb, mint egy felnőtt esetében, és az étrend összeállítását (a Dine4Fit alkalmazással) szakképzett szakemberre kell bízni.
Valójában nagyon egyszerűen és gyakran meglepően olcsón. Elég, ha az étrendünket úgy állítjuk össze, hogy teljesen egyszerű és hétköznapi, alapvető alapanyagokból készült ételeket is tartalmazzon.
Hüvelyesek – a klasszikus lencse és bab mellett például kiváló választás a csicseriborsó.
Gabonafélék – valószínűleg mindenki ismeri – az igazi hagyományos zabpehely (egyébként nagyon kedvező áron kapható) és a teljes kiőrlésű pékáru.
Gyümölcs – nem szükséges az egzotikus gyümölcs, tökéletes választás a hazai alma, szilva és körte (szárítva is).
Zöldség – brokkoli, kukorica, karalábé, paprika, de a héjában főtt burgonya is igazi csodát tud tenni még az alkalmazásban megtalálható rostok mennyiségét jelző köröcskékkel is.
Diófélék és magvak – ebben az esetben sem kell a rostforrásokat a távoli országokban keresni. A megfelelő köröcske szépen fog zöldellni úgy is, ha beleiktatjuk étrendünkbe a tök- és napraforgómagot, a mogyorót és a diót stb. (de vigyázzanak a mennyiségekkel – ezek is tartalmaznak zsírokat). A lenmag is egy remek rostforrás, ráadásul nagyon jótékony hatással van az egészségre is.
A Dine4Fit alkalmazásban megtalálják minden alapvető élelmiszer rosttartalmát is.
Az elmélet egy dolog, a gyakorlat meg egy másik. Próbáljanak ki néhány jól bevált tippet:
Néhány információ a rostokról, és hogyan komponáljuk bele a rostokat az étrendünkbe
A rostok mennyiségét csak lassan és fokozatosan növeljék, hogy a szervezetnek és különösen a beleknek legyen elég idejük megszokni. Elegendő mennyiségű vizet is kell inni. Ne próbálkozzanak értelmetlen kiegészítőkkel zöldre változtatni a rosttartalom köröcskét. A mikrobiomjukra vigyázni elsősorban változatos, nem csak rostokban gazdag étrenddel tudnak. Bármennyire meglepően is hangzik, az egészségi állapotunk elsősorban a bélrendszerünktől és annak gondozásától függ. Az ajánlott napi rostmennyiség bevitelének a betartása egy lépés a siker felé. Az étrendkiegészítők meggondolatlan használata gyakran többet árt, mint használ.
Mivel jelenleg semmilyen törvény nem írja elő, hogy az élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni a rosttartalmat (és ezért néha hiányozhat az adatbázisunkból), gyakran úgy tűnhet a felhasználóknak, hogy nem fogyasztanak elegendő rostot (a köröcske nem akar zöldre váltani a Dine4Fit alkalmazásban), még akkor sem, ha elkezdenek javítani étrendjükön. Nem kell pánikolni emiatt. Ha már az ételeket kb. egy hónapja jegyzetelik, és blogunkat is olvassák, akkor már valószínűleg rendelkeznek olyan szintű tudással a táplálkozással kapcsolatban, hogy tudni fogják maguktól is, hogyan állnak a rostokkal: Ha rendszeresen fogyasztják az itt említetteket (tehát a minőségi gabonaféléket, hüvelyeseket, gyümölcsöket és zöldségeket, dióféléket), az ajánlott napi rostbevitelük valószínűleg teljesen rendben van.
Szakmai együttműködés: Helča Vávrová, cobuduzasvarit.cz.
fotó: cz.depositphotos.com
17.4.2024 Dine4fit.hu Cikkek, ÉrdekességekAz újévi fogyókúrás tippekkel mindenkinek tele van a hócipője.
Ez a cikk azoknak szól, akik januártól többet szeretnének mozogni és egészségesebben akarnak étkezni.
Folytassa az olvasást 3.1.2024
Sokan szorgalmasan odafigyelnek a teljes kalóriabevitelükre vagy az egyes makrotápanyagok mennyiségére, de néha mégis megesik, hogy mindez egy kicsit zavaros lesz.
Elfelejtik megnézni, és hirtelen csak csodálkozva nézik, hogy a köröcskék elvörösödnek a nyugtató zöld szín helyett. Ezzel most kárba vész minden eddigi erőfeszítésünk?
Folytassa az olvasást 11.6.2025
Egy szimpatikus, jelenleg szülési szabadságon lévő két csodálatos fiú édesanyja néhány hónapja már velünk van a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban.
Ezalatt az idő alatt nemcsak lefogyott, hanem megtanult az élelmiszerekre a tápanyagok és a szervezet számára nyújtott előnyök szemszögéből tekinteni. Pontosan így kellene a Dine4Fit alkalmazást használni az életmód változtatásakor.
Folytassa az olvasást 5.6.2025
Sorozatunkban most egy talán fontosabb témával találkoztunk, mint amilyennek első pillantásra tűnik – együttműködés a saját pszichénkkel.
Hogyan tudjuk nyomon követni a fejlődést, és hogyan lehet fenntartani a motivációt azokban a pillanatokban is, amikor a dolgok nem mennek jól?
Nézzük meg lépésről lépésre.
Folytassa az olvasást 28.5.2025
Lefényképezett ételek felismerése és súlybecslés.
A lefényképezett ételek felismerése és az adag becslése egy másik dolog, ami bekerült a Dine4Fit alkalmazásba – a mesterséges intelligencia, mint egy asszisztens a feljegyzésekhez.
Folytassa az olvasást 21.5.2025
Elmúltak az ünnepek, ami gyakran nagyobb ételfogyasztással jár, és több kalóriabevitellel alkohol formájában.
Ráadásul sokan ilyenkor is szoktak fogadalmat tenni, ami persze nem tart sokáig. Hogyan vágjunk bele, hogy ezúttal kitartóak legyünk?
Folytassa az olvasást 21.5.2025