Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Dine4Fit: Hogyan és mivel egészítsük ki a rostokat az étrendünkben

A rost fontos összetevője az étrendünknek. Kedvezően hat az egészségi állapotunkra, és – ami talán sokakat leginkább érdekel – segít a fogyókúrában. Azt kérdezik, hogyan?

Olvassák el a cikket, és tudjanak meg mindent róla.

Sajnos szinte minden új felhasználó, aki a Dine4Fit alkalmazást használja, meglepődve tapasztalja, hogy a rostokból keveset fogyaszt.

Kalorické Tabulky: Jak a čím doplnit v jídelníčku vlákninu

Az ajánlott mennyiség megközelítőleg 25-30 g rost, amennyit egy egészséges felnőttnek kellene elfogyasztania naponta, de az átlagos ember általában ennek a mennyiségnek a felét sem éri el. Mit lehet ezzel tenni?

Először nézzünk egy kis elméletet. A rostokat két csoportra oszthatjuk a lebonthatóság szerint, ezek az oldható és oldhatatlan rostok. Mindkét típusú rost többnyire együttesen található meg az élelmiszerekben (lásd lent), és így hatnak a szervezetünkre is. Ebben az esetben ennyit elég is tudnunk róluk a szükségleteinkhez. Részletesebb információkat találhatnak bárhol az interneten, vagy esetleg kérdezhetnek róluk a szakértőktől, például táplálkozási szakértőktől vagy táplálkozási terapeutáktól.

A rostok elősegítik az élelmiszer térfogatának a növelését, a jóllakottság érzését keltik, de nem növelik a bevitt energia mennyiségét. De vigyázzanak – első az egészség! Amikor a Dine4Fit alkalmazást használják az étrendjük összeállításához, azt tegyék úgy, hogy az eredmény jótékony hatással legyen az egészségükre – azaz, hogy hosszú távon is jól érezzék magukat.

A rostok esetében is érvényes: Mindent csak mértékkel

A hosszú ideig tartó és jelentős rosttöbblet nem tesz jót az emberi szervezetnek. Különösen a bélproblémákkal küzdőknek kell körültekintőnek lenniük, a rostok befolyásolhatják a gyógyszerek és ásványi anyagok felszívódását is.

A rostban gazdag ételek fogyasztásakor fontos a megfelelő folyadékbevitel, a vízben megduzzadt rostok a belek tartalmát rugalmasan tartják, megkönnyítik az emésztést és a ürítést. Ellenkező esetben a nem megfelelő folyadékbevitel mellett a megnövekedett rostbevitel székrekedést okozhat.

A gyerekek táplálkozása pedig egy teljesen másik fejezet lenne – a gyerekek esetében az ajánlott rostmennyiség kevesebb, mint egy felnőtt esetében, és az étrend összeállítását (a Dine4Fit alkalmazással) szakképzett szakemberre kell bízni.

Hogyan pótoljuk a rostokat?

Valójában nagyon egyszerűen és gyakran meglepően olcsón. Elég, ha az étrendünket úgy állítjuk össze, hogy teljesen egyszerű és hétköznapi, alapvető alapanyagokból készült ételeket is tartalmazzon.

Kalorické Tabulky: Jak a čím doplnit v jídelníčku vlákninu

Mit vegyünk?

Hüvelyesek – a klasszikus lencse és bab mellett például kiváló választás a csicseriborsó.

Gabonafélék – valószínűleg mindenki ismeri – az igazi hagyományos zabpehely (egyébként nagyon kedvező áron kapható) és a teljes kiőrlésű pékáru.

Gyümölcs – nem szükséges az egzotikus gyümölcs, tökéletes választás a hazai alma, szilva és körte (szárítva is).

Zöldség – brokkoli, kukorica, karalábé, paprika, de a héjában főtt burgonya is igazi csodát tud tenni még az alkalmazásban megtalálható rostok mennyiségét jelző köröcskékkel is.

Diófélék és magvak – ebben az esetben sem kell a rostforrásokat a távoli országokban keresni. A megfelelő köröcske szépen fog zöldellni úgy is, ha beleiktatjuk étrendünkbe a tök- és napraforgómagot, a mogyorót és a diót stb. (de vigyázzanak a mennyiségekkel – ezek is tartalmaznak zsírokat). A lenmag is egy remek rostforrás, ráadásul nagyon jótékony hatással van az egészségre is.

A Dine4Fit alkalmazásban megtalálják minden alapvető élelmiszer rosttartalmát is.

Praktikus tippek

Az elmélet egy dolog, a gyakorlat meg egy másik. Próbáljanak ki néhány jól bevált tippet:

  • Minden étkezésbe komponálják bele a gyümölcsöt vagy zöldséget.
  • A gyümölcsöt vagy zöldséget feleslegesen ne facsarják ki, és ne hámozzák meg (amennyiben nincs egészségügyi okuk rá).
  • Köretből és pékáruból válasszák a teljes kiőrlésűeket.
  • Merítsenek ötleteket nagymamáik és dédanyáik konyháiból – iktassák be az étrendjükbe a hüvelyeseket minden lehetséges formában. A rostmennyiség köröcskéje zöldre fog váltani, és a pénztárcájuk örülni fog.

Kalorické Tabulky: Jak a čím doplnit v jídelníčku vlákninu

Néhány információ a rostokról, és hogyan komponáljuk bele a rostokat az étrendünkbe

Ne felejtsék

A rostok mennyiségét csak lassan és fokozatosan növeljék, hogy a szervezetnek és különösen a beleknek legyen elég idejük megszokni. Elegendő mennyiségű vizet is kell inni. Ne próbálkozzanak értelmetlen kiegészítőkkel zöldre változtatni a rosttartalom köröcskét. A mikrobiomjukra vigyázni elsősorban változatos, nem csak rostokban gazdag étrenddel tudnak. Bármennyire meglepően is hangzik, az egészségi állapotunk elsősorban a bélrendszerünktől és annak gondozásától függ. Az ajánlott napi rostmennyiség bevitelének a betartása egy lépés a siker felé. Az étrendkiegészítők meggondolatlan használata gyakran többet árt, mint használ.

Dine4Fit felhasználók, figyelem!

Mivel jelenleg semmilyen törvény nem írja elő, hogy az élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni a rosttartalmat (és ezért néha hiányozhat az adatbázisunkból), gyakran úgy tűnhet a felhasználóknak, hogy nem fogyasztanak elegendő rostot (a köröcske nem akar zöldre váltani a Dine4Fit alkalmazásban), még akkor sem, ha elkezdenek javítani étrendjükön. Nem kell pánikolni emiatt. Ha már az ételeket kb. egy hónapja jegyzetelik, és blogunkat is olvassák, akkor már valószínűleg rendelkeznek olyan szintű tudással a táplálkozással kapcsolatban, hogy tudni fogják maguktól is, hogyan állnak a rostokkal: Ha rendszeresen fogyasztják az itt említetteket (tehát a minőségi gabonaféléket, hüvelyeseket, gyümölcsöket és zöldségeket, dióféléket), az ajánlott napi rostbevitelük valószínűleg teljesen rendben van.

Szakmai együttműködés: Helča Vávrová, cobuduzasvarit.cz.

fotó: cz.depositphotos.com

www.dine4fit.hu szerkesztőség

Dine4fit.hu

17.4.2024 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek

Az archívumból

Saša Rohlíková: Van értelme mérni magunkat?

A mérleg a véletlen számok generátora. Az otthoni okos-mérleg nem pontos. Senki sem tudja pontosan megmérni magát.

Ilyen, és hasonló kijelentésekkel találkozunk állandóan. De ez azt jelenti, hogy nem tudjuk pontosabban nyomon követni az átalakulásunkat? Mit tudunk otthon nyomon követni?

Kapcsolódó cikkek

Hellča Vávrová: Hogyan érhetjük el a belső elégedettséget fogyókúra alatt

Amikor a „fogyókúra” szót halljuk, a legtöbb embernek a szigorú diéták, az edzőteremben eltöltött órák és a mérlegen leolvasható érték folyamatos követése jut az eszébe.

Azonban az egész folyamat pszichológiai oldala gyakran elkerüli a figyelmünket.

Ha nem eszed meg, nem kapsz édességet, avagy a gyermekkori nevelés hogyan befolyásolja nem csak az ételekhez való hozzáállást a felnőttkorban

A nevelési minták, amiket a gyermekkorban elsajátítunk, később egész életünkön át formálnak és befolyásolnak minket.

Gondolkoztak már azon, hogy a gyerekkorunkban hallott mondatok milyen nyomokat hagynak bennünk?

Ing. Barbora Karásková: Mit tehetünk még a jojó-effektus nélküli egészséges fogyás érdekében?

Az előző cikkünkben olvashattak a gyors fogyás kockázatairól, és részletesen ismertettük az egészséges fogyás szabályait és alapelveit. De ez még nem minden.

Melyek azok a további fontos szokások, amelyek nemcsak az egészséges fogyást és folyamatát segítik elő, hanem az optimális testsúly, a lelki egyensúly és az egészség megőrzését is?

Ing. Barbora Karásková: Egészséges fogyás jojó effektus nélkül – kulcsfontosságú elvek és alapelvek

A fogyókúrát gyakran nagyon összetett és stresszes folyamatnak tekintik.

Az igazság az, hogy sokan feleslegesen komplikálják a fogyókúrát azzal, hogy különféle gyorsítószerekkel és extrém módszerekkel próbálkoznak, például a nagyon szigorú, tiltó és korlátozásokkal teli diétákkal.

Karlovka – a lusta férfi zabpehely-lepénye

Karlovka. Mi ez valójában? És hogy készítsük el magunknak otthon? 

Leggyakrabban ezt kérdezik a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4Fit segítségével csoport új tagjai, amikor a „karlovka” névvel találkoznak.

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner