Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Tíz ok, hogy miért nem úgy fogynak, mint ahogy elképzelték

Megpróbálják fenntartani a kalóriadeficitet, de a mérleg egy bizonyos értéktől már nem akar lejjebb menni? Mi lehet a probléma?

Ezzel a témával már többször foglalkoztunk, de foglaljuk össze röviden néhány ponját. Hiszen az ismétlés a tudás anyja, ahogy mondani szokás.

Nemrég beszélgettem erről a feleségemmel, aki pár hete használja a Dine4Fit alkalmazást, és most úgy tűnik neki, hogy nem megy olyan jól, mint az elején. Így hát leültünk, és lépésről lépésre megbeszéltük, ahogy az újságírói tevékenységemnél már megszoktam. Legyen hasznukra a következő pár sor Önöknek is.

Deset důvodů, proč nehubnete podle vašich představ

1. Fizikai indiszpozíció

Ez a cím kicsit nagyon szofisztikáltnak hangzik, de leegyszerűsítve, ha a szüleinktől örökölt robosztus felépítésű testünk van, akkor nem sokat tehetünk ellene. Sosem leszünk olyanok, mint Twiggy. Csak el kell fogadjuk azt a tényt, hogy a mérleg mutatója egy adott pillanatban majd megáll egy bizonyos értéknél. Hasonlóképpen nehézségeket okozhat a fogyás hormonális zavarok esetén, PMS, és akár a szedett gyógyszerek stb. miatt.

2. Kevés folyadék

A szervezetnek naponta legalább egy-másfél liter vízre van szüksége (beleértve a gyümölcsökben, zöldségekben vagy levesekben lévő vizet is). Mindenkinek egyéni igényei vannak, de általában, ha a folyadékbevitelt az előírt szint alatt tartjuk, a szervezet elkezdi megtartani azt. Ha pedig főleg sós ételeket eszünk, akkor is megtartja a vizet a szervezetünk, de a súlyunk viszont meglepően felszalad.

3. Nincs meg a megfelelő kalóriadeficit

Amikor elkezdik a fogyókúrát, rendelkeznek egy bizonyos alapanyagcsere értékkel, valamennyi fizikai aktivitással, és ennek megfelelően kell kiszámítani a kalóriadeficitet, ami segít a fogyásban. De – egy idő után eljutnak arra a pontra, amikor újra kell számolni a kalóriadeficitet, mert egy bizonyos mértékű súly leadása után az elsőre kiszámolt érték már nem lesz érvényes.

A Dine4Fit szerkesztőség tippje

4. Izom van a zsír helyett

Ha elkezdenek többet mozogni (kocogni, sétálni, edzeni…) miközben fogyni próbálnak, és továbbra is kalóriadeficitben maradnak, a szervezet elkezdi elhasználni az elraktározott zsírokat. Ami rendben is van. De a mozgás (és a megfelelő életmód kiegészítve elegendő fehérjével) erősíti és fejleszti az izmokat is. Tehát nagyon leegyszerűsítve, a zsírtömeg újonnan szerzett izomtömeggé változik. És ez egy jó dolog.

5. Kevés a zsír

Haha, most azt gondolják, hogy a zsírok úgysem jók, zsírokat nem is szabad fogyasztani a fogyókúra alatt! Ez egy nagy tévedés. A szervezetnek szüksége van a zsírokra a megfelelő működéshez. (Minden gépet olajozni kell, hogy jól működjön.) Ha tartani akarják a súlyukat, akkor legalább 1 g zsírra van szükség testtömeg kilogrammonként. Ha fogyni szeretnének, akkor is szükség van a zsírokra, legalább napi 0,7-0,8 gramm testtömeg kilogrammonként.

6. Keveset esznek

Hiszen erről szól a fogyókúra, nem? Keveset enni. Ha így gondolják, akkor egy általánosan és népszerű tévedésben vannak. A megfelelő működéshez a szervezetnek legalább annyi kalóriára van szüksége, mint amennyi az bazális anyagcsere. Plusz amennyit más tevékenységekre fordít. Tehát ha drasztikus diétába kezdenek, és mondjuk 2-3 ezer kilojoule-lal csökkentik a bevitelt, akkor a szervezetüknek máshol kell keresni az utánpótlást. Például az izmokban. És ez pedig nem az egészséges fogyókúra.

7. Úgy esznek, mint a hullámvasút

A hullámvasúton egyszer fent vannak, egyszer meg lent. Egyesek ettől rosszul is szoktak lenni. Ilyen a szervezetük is. Az egyik nap keveset esznek, a szervezetük ezért éhesnek érzi magát. Másnap túl sokat is esznek, és a szervezetük is azt érzi, hogy sok volt. Sajnos nem a két nap átlagértéke számít, és a szervezetük ettől pedig teljesen össze lesz zavarodva.

8. Nem veszik figyelembe a kis „nassokat”

A „nassok” az az étel, amit sokszor elfelejtünk feljegyezni. Erről is már írtunk. Gondolkodás nélkül felkapnak egy maréknyi mogyorót. Kapnak egy bonbont a gyerektől. Megisznak egy karamellát. Megkínálják Önöket egy csokival. Mézet tesznek teába. A kollégájukkal egy rögtönzött bulit csapnak a munkahelyükön, hogy megünnepeljék a fia születését. A salátájukba egy kanál olívaolajat tesznek. De ezek mind olyan kalóriák, amelyeket hajlamosak vagyunk elfelejteni, vagy nem számolunk velük. Ez olyan, mint amikor az ételeket csak „becsült értékkel” számolják, mint amikor egy étteremben alábecsülik az adagot, és 200 gramm sültkrumpli helyett csak 150 grammot számolnak. És ez pedig nem kis különbség.

9. Rejtett zsírokat és cukrokat fogyasztanak

Úgy érzik, hogy az étrendjük rendben van, de a kívánt fogyás nem akar jelentkezni? Próbáljanak meg mindent feljegyezni a Dine4Fit alkalmazásba legalább két héten keresztül, és alaposan nézzék meg a makrotápanyagok (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) értékét minden étkezésben. Valószínűleg meg fognak lepődni, és csökkenteni fogják az egyes élelmiszerek adagját, vagy inkább lecserélik őket valami másra.

Nem csak a fehér kenyér van tele zsírral és cukorral. Természetesen gyakran jó lehet köretnek, reggelire vagy vacsorára is. De ha fogyni szeretnének, próbáljanak a két-három vastag szelet kenyér helyett csak egyet, vagy két-három kifli helyett csak egyet enni.

10. Psychika

Ha naponta háromszor mérik meg magukat, és túlságosan is odafigyelnek arra, hogy mit esznek és isznak, és mennyire sokat vagy keveset mozognak, akkor csak annyit érnek el vele, hogy stresszesek lesznek. Hasonló ellenség a munkahelyi stressz vagy az alváshiány. Ilyenkor a szervezet meg akarja akadályozni a stresszt. És ez az első megfelelő ellenséggel kezdődik, ami éppen az Ön kitartó erőfeszítése, hogy mindenáron lefogyjon. Az ilyen stresszt úgy kerülhetik el, ha nem mérik meg magukat olyan gyakran. Naponta legfeljebb egyszer javasolt a mérlegre állni, reggel a WC látogatása után. Egyes helyeken ráadásul a heti egyszeri javasolt mérlegelésről olvashatnak. De önmagukban a kilók valójában egyáltalán nem mérvadóak. Mérlegelés helyett inkább mérjék meg a derékbőségüket. Ha csökkennek a centiméterek, akkor jó úton haladnak, még akkor is, ha a mérleg szerint úgy tűnik, hogy nem fogynak, mert a kilók nem akarnak csökkenni.

fotó: cz.depositphotos.com

Jan Lipšanský

Forgatókönyvíró, újságíró, író, a Cseh Televízió munkatársa, jelenleg két fiával töltik kellemesen mindennapjaikat, és együtt utazgatnak.

Dine4fit.hu

6.11.2024 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek, Hogyan fogyókúrázzunk egészségesen?

Az archívumból

Hogyan készítsünk el egy kiegyensúlyozott ételt pillanatok alatt: bevásárlólista, minta étrendek és receptek

Minden siker minőségi felkészüléssel kezdődik.

Mindannyian ismerjük, éhesek vagyunk, és gyorsan ennünk kell valamit. Azon gondolkozunk, hogy mit készítsünk gyorsan, de nem sok minden van a hűtőben, vagy csak az alapanyagok, amik gyorsan lettek elkészítve, de nem lehet belőlük rendes ételt készíteni.

Kapcsolódó cikkek

Az étrend alapvető összetevői: szénhidrátok, fehérjék és zsírok

Az étrend alapvető összetevői közé tartoznak a szénhidrátok, fehérjék (proteinek) és a zsírok (lipidek). Ezeket a szerves anyagokat makrotápanyagoknak vagy makrokomponenseknek is nevezzük.

A tápanyagot vitaminok, ásványi anyagok és fitonutriensek egészítik ki – ezeket az anyagokat nevezzük mikrotápanyagoknak vagy mikrokomponenseknek, mert általában nem látják el a szervezetet energiával, viszont nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az anyagcserénkben és összességében lényegesen kevesebbre van szükségünk belőlük.

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.: Mit tegyünk, ha a mérlegen lévő számtól rendszeresen elveszítjük a kedvünket

Táplálkozási tanácsadóként klienseimmel leggyakrabban a fogyókúra – súlycsökkentés témával foglalkozom.

Egyeseknél azt vettem észre, hogy egy ördögi játszmának tekintik – mert csak fogynak és visszahíznak újra és újra. És minden újra próbálkozás alkalmával egyre erősebben ragaszkodnak a végeredményhez, elveszítik az önbizalmukat és egyre dühösebbek lesznek.

Amire az alufóliát használhatjuk, nem csak a konyhában

Sokszor dilemmáztam azon, hogy valójában hogyan is működik a matt és a fényes oldala az alufóliának.

Egyszer aztán újra előjött ez a kérdés, de nem főzéskor, hanem egy egészen más alkalommal.

Receptek, amiket imádni fognak: Kuszkusz édesen a’la rétes, póréhagymás-tojáskrém és kendermagos házi cipó

A Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban ötletgazdag és nagyszerű szakácsaink is jelen vannak. Folyamatosan szoktuk bemutatni őket itt a blogon.

Mi pedig mutatunk párat a repertoárjukból. Ma Andrea Ondováé a szó, akit már talán a lélegzetelállító átalakulásának köszönhetően ismerhetnek.

Mgr. Radka Šmídová: Szénhidrátok az étrendben – igen vagy nem? Ha igen, akkor mennyi?

Nem telik el egy nap sem a táplálkozástudományi klinikán, hogy ne találkoznék valakivel, aki azt gondolja, hogy a szénhidrátok tehetnek arról, hogy nem tudja elérni a kiálmodott alakját.

Olyan időkben nincs min csodálkozni, amikor minden oldalról bombáznak bennünket az alacsony szénhidráttartalmú és keto-diéták hirdetésekkel. De tényleg a szénhidrátok a legnagyobb ellenségei a karcsú vonalaknak? Olvassák végéig a cikket, és megtudhatnak valamit, amire nem is számítottak.

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner