A fagyasztó előnyei és hátrányai
Manapság már nem kell annyira aggódnunk egyes élelmiszerfajták eltarthatósága miatt a hűtők és fagyasztók lehetőségeinek köszönhetően.
Tudják, hogy mennyi ideig állnak el az élelmiszerek a fagyasztóban?
A Dine4Fit alkalmazás PREMIUM verziójának felhasználói közül sokan meglepődnek, sőt elborzadnak, hogy a napi bevitt cukormennyiség átlépi a kétszeresét is annak, amit az alkalmazás alapértelmezett értékként beállított számukra.
Tényleg ragaszkodni kell a napi kb. 20-30 g-hoz?
Nem minden „cukor cukor”, és az optimális beviteli mennyisége is eléggé egyéni. Az ajánlott 20-30 g főként a hozzáadott cukorra értendő, például kávéédesítéskor (1 kockacukor 4 g), vagy különféle termékeknél, amelyek bizonyos mennyiségű cukrot tartalmaznak (pl. édesített zabpehely, édesített tejtermékek vagy esetleg édesített víz). Ezekből a forrásokból tényleg csak 20-30 g legyen, általánosságban legyen inkább 30 g alatt.
Egy másik dolog pedig az alapvető élelmiszerekben természetesen előforduló cukor, főleg a gyümölcsben található fruktóz vagy a tejtermékekben található laktóz. Igen, továbbra is a cukorról van szó, de ezek a cukrok más hozzáadott értéket is hordoznak – például a gyümölcsben található fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat vagy enzimeket.
A tejtermékek nemcsak tejcukrot, azaz laktózt tartalmaznak, hanem hozzáadott értékük még a magas fehérjetartalom, a kalcium, a fermentált tejtermékek esetében a probiotikus baktériumok tartalma, ami a bél-mikrobiom megfelelő működéséhez elengedhetetlenül fontos, és a meglehetősen könnyen emészthető tejzsír, ami az A-, D-, E-, K-vitamin oldhatósága szempontjából fontos …
Tehát ha mind a hozzáadott cukrokat, mind a gyümölcsben és tejtermékekben található cukrokat figyelembe vesszük, akkor a napi bevitel 40-60 g összérték körül mozoghat (a teljes napi energiaszükséglettől és a fizikai aktivitástól függően).
Ezért manuálisan növelhetik a cukor mennyiségét ezekre az értékekre. A Táplálkozási Társaság szerint napi 200 g gyümölcs fogyasztása ajánlott, ami nagyjából két darab gyümölcs (de nem két szem szőlő, hanem pl. egy banán és egy alma), és napi 400 g zöldség.
Nincs grammban meghatározva fix mennyiség az egyszerű cukrokból, aminek pontosan meg kellene lennie, csak egy átlagos embernek ajánlott mennyiség. A beállítás tehát egyéni, és alapvetően eltérő azon sportolók esetében, akiknek gyakran nagyobb mennyiségű egyszerű cukorra van szükségük (pl. gyümölcsből, ami a teljesítményhez gyorsan és egyszerűen elérhető „üzemanyag”).
A Táplálkozási Társaság a hozzáadott egyszerű cukrok fogyasztását a teljes energiabevitel maximum 10%-ára javasolja csökkenteni (a könnyebb munkát végző felnőttek esetében ez kb. 60 g naponta).
Ideális esetben ennek a mennyiségnek tartalmaznia kellene mind a hozzáadott cukrokat, mind a gyümölcsökben, zöldségekben vagy tejtermékekben természetesen előforduló cukrokat is.
A hozzáadott cukrok esetében a „minél kevesebb, annál jobb” elv kell legyen az érvényes, de ez persze nem jelenti azt, hogy ne édesítsék és ne élvezzék a kávéjukat. A cukroktól nem kell félni, csak nem szabad túlzásba vinni. És ahogy a tűzről, úgy a cukorról is elmondhatjuk, hogy jó szolga, de rossz úr.
fotó: cz.depositphotos.com
Manapság már nem kell annyira aggódnunk egyes élelmiszerfajták eltarthatósága miatt a hűtők és fagyasztók lehetőségeinek köszönhetően.
Tudják, hogy mennyi ideig állnak el az élelmiszerek a fagyasztóban?
Folytassa az olvasást 10.1.2024
Megpróbálják fenntartani a kalóriadeficitet, de a mérleg egy bizonyos értéktől már nem akar lejjebb menni? Mi lehet a probléma?
Ezzel a témával már többször foglalkoztunk, de foglaljuk össze röviden néhány ponját. Hiszen az ismétlés a tudás anyja, ahogy mondani szokás.
Folytassa az olvasást 6.11.2024
Nem telik el egy nap sem a táplálkozástudományi klinikán, hogy ne találkoznék valakivel, aki azt gondolja, hogy a szénhidrátok tehetnek arról, hogy nem tudja elérni a kiálmodott alakját.
Olyan időkben nincs min csodálkozni, amikor minden oldalról bombáznak bennünket az alacsony szénhidráttartalmú és keto-diéták hirdetésekkel. De tényleg a szénhidrátok a legnagyobb ellenségei a karcsú vonalaknak? Olvassák végéig a cikket, és megtudhatnak valamit, amire nem is számítottak.
Folytassa az olvasást 30.10.2024
A feleségem meglepett, amikor kijelentette, hogy ez bizony nem jó semmire.
Az én feleségem a burgonyából a vizet valóban a mosogatóba önti. Ami nagy kár, mint ahogy azt most ki fogjuk tárgyalni.
Folytassa az olvasást 23.10.2024
A folyadék-bevitel témáját jó néhány mítosz övezi. Ezért logikus, hogy mindenki hisz valamiben, és néha makacsul ragaszkodik az állításához, ami nincs teljesen alátámasztva sem.
Mennyi folyadékra van szükségünk?
Folytassa az olvasást 16.10.2024
Amikor iskolába kezdtem hordani az első fiunkat, lenyűgözött – kellemesen –, hogy mennyi automata van, az egyikben a kávé, a másikban a szendvics és a kekszek, a harmadikban tej (ízesített is), a negyedikben pedig a hideg italok.
Ma már minden más.
Folytassa az olvasást 9.10.2024