Együnk csípős ételeket, vagy ne?
Nem mindenki szereti a csípős paprikás és az erősen fűszerezett ételeket.
Viszont bizonyos körülmények között segíthetnek a fogyásban vagy az egészség megőrzésében.
Nem telik el egy nap sem a táplálkozástudományi klinikán, hogy ne találkoznék valakivel, aki azt gondolja, hogy a szénhidrátok tehetnek arról, hogy nem tudja elérni a kiálmodott alakját.
Olyan időkben nincs min csodálkozni, amikor minden oldalról bombáznak bennünket az alacsony szénhidráttartalmú és keto-diéták hirdetésekkel. De tényleg a szénhidrátok a legnagyobb ellenségei a karcsú vonalaknak? Olvassák végéig a cikket, és megtudhatnak valamit, amire nem is számítottak.
A legelején egy nagyon fontos dolgot szeretnék kihangsúlyozni. A szénhidrát, vagy BÁRMILYEN MÁS élelmiszer-összetevő önmagában nem hizlal. Kérem, olvassák ezt el még egyszer (és akár többször is). A túlsúly és az elhízás a leadott energia mennyiségétől magasabb energiabevitel eredménye. Pont. Röviden mondva, nem létezik olyan rossz élelmiszer vagy élelmiszercsoport, ami elhízást okoz.
Tehát a reggeli kenyér és a krumpli ebédre nem lesz akadály meg a fogyókúrában. De lényeges a fogyasztás mennyisége és gyakorisága (azaz mennyit esznek belőle, és milyen gyakran).
A szénhidrátok fontos összetevői az étrendünknek. De nem vehetjük egy kalap alá az összes szénhidrátot. Vannak összetett szénhidrátok (poliszacharidok) és egyszerű szénhidrátok (monoszacharidok, oligoszacharidok). Ha leegyszerűsítem, az összetett szénhidrátok közé tartoznak azok az ételek, amelyeket köretnek nevezünk – gabonafélék (rizs, hajdina, búza, árpa, rozs, zab) és az ezekből készült termékek (pékáru, tészta, galuska, rizstészta, nokedli stb.), burgonya, édesburgonya, hüvelyesek stb. Ezek az alapvető élelmiszerek az összetett szénhidrátok mellett gyakran tartalmaznak különféle vitaminokat és egyéb anyagokat, valamint értékes rostokat is.
Az egyszerű szénhidrátok közé soroljuk (leegyszerűsítve) a cukrot és a belőle készült termékeket (cukorka, csokoládé, bonbon, sütemények, torta, édesített italok), de a mézet, a juharszirupot, gyümölcsöt is ide soroljuk. A nyugati világ legtöbb fejlett civilizációjának étrendje túl sok hozzáadott cukrot tartalmaz. A gyümölcsöket nem kell és nem is ajánlott kihagyni az étrendedből, de próbálják meg legalább korlátozni a hozzáadott cukrok fogyasztását. A hozzáadott cukrokat az ételekhez hozzáadjuk (ki gondolta volna) – cukor a kávéba, méz a teába, juharszirup a palacsintához, csokoládéhoz, cukorkákhoz, süteményhez, édes péksüteményekhez stb.
Az étrendünkben az összetett szénhidrátokat határozottan előnyben kell részesítenünk az egyszerű szénhidrátokkal szemben. A szénhidrátok az idegrendszerünk energiaforrásai is. Nem azt jelenti, hogy nem tudunk működni szénhidrátok nélkül, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy az alacsony szénhidrátbevitel gyengeséget, fáradékonyságot, ingerlékenységet okoz.
A szénhidrátbevitelüket könnyen nyomon követhetik a hasznos Dine4Fit alkalmazásban. Általánosságban elmondható, hogy a tápanyagbevitelre vonatkozó referenciaértékek (Táplálkozástudományi Társaság, 2019) szerint a szénhidrátbevitel nem volna szabad, hogy kevesebb legyen, mint a teljes napi energiabevitel 25%-a. A szénhidrátok mennyisége azonban nem csak az Önök céljaitól függ, hanem a fizikai aktivitástól vagy a kezelés alatt álló betegségektől is.
Tehát ha egészségesen, kényelmesen és mindenekelőtt fenntartható módon szeretnének lefogyni, ne féljenek a szénhidrátoktól! Ideális olyan szénhidrátokat választani, amelyekben nagyobb a rosttartalom (teljes kiőrlésű tésztafélék, teljes kiőrlésű kuszkusz, hüvelyesek, teljes kiőrlésű pékáru, gyümölcsök). De még akár az egyszerű szénhidrát is valami édesség formájában könnyen részese lehet a fogyókúrának. De most is meg szeretném jegyezni, mindent csak mértékkel! Ha nem biztosak abban, hogy az önök esetében mennyi lenne a megfelelő szénhidrátmennyiség, ne féljenek felkeresni egy táplálkozási szakértőt – vagy táplálkozási terapeutát!
Források:
fotó: cz.depositphotos.com
30.10.2024 Dine4fit.hu Cikkek, ÉrdekességekNem mindenki szereti a csípős paprikás és az erősen fűszerezett ételeket.
Viszont bizonyos körülmények között segíthetnek a fogyásban vagy az egészség megőrzésében.
Folytassa az olvasást 9.11.2022
Az ételek csomagolása, vagyis az ételek dobozba készítése az utóbbi években egyre népszerűbb lett.
Nemcsak időt és pénzt takarítunk meg, hanem segít fenntartani az egészséges és kiegyensúlyozott étrendünket is, ugyanis mindent, amit otthon elkészítünk, előre megtervezhetjük, megmérhetjük, és így nagyon könnyen feljegyezhetjük a Dine4Fit alkalmazásba.
Ennek az étkezési tervezési módszernek azonban megvannak a maga szabályai, amelyeket be kell tartani, hogy hatékony és mindenekelőtt biztonságos legyen. Nézzük meg az előnyöket, hátrányokat, valamint néhány tippet a lehetséges kockázatok elkerülésére.
Folytassa az olvasást 2.4.2025
Eddig kicsit mágikus számításokkal lehetett találkozni az alkalmazásban, mert minden a háttérben történt, és bizonyára zavaró is lehetett, hogy melyik szám honnan is jött. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezt most tisztázzuk!
Folytassa az olvasást 27.3.2025
Fény. Mit gondolnak, amikor meghallják a fény szót? Valaki egy kristálycsillárra gondol, valaki egy izzóra, valaki a Napra.
Jelenleg az évnek olyan időszakában vagyunk, amikor kevés a természetes fény. Viszont a fény, avagy a napfény nélkülözhetetlen az emberi egészség megőrzéséhez, antidepresszáns hatása van, befolyásolja a kognitív és fizikai teljesítményt, és szabályozza a cirkadián ritmust – vagyis az aktív ébrenlét és alvás természetes váltakozását idézi elő.
Folytassa az olvasást 25.3.2025
Az egészséges és sikeres fogyókúra magában foglalja többek között a mentális egészséget is, ami a minőségi alvással és a kiegyensúlyozott táplálkozással együtt életünk első számú prioritásai közé kell, hogy tartozzon.
A cikk megírásához a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoport kérdései inspiráltak, ahol táplálkozási szakértőként veszek részt a beszélgetésekben. És a saját tapasztalatom is inspirált.
Folytassa az olvasást 19.3.2025
Spórolj időt az ismétlődő feljegyzésekkel és használd ki az ételek másolását egyes napokból/napszakokból más napokba az étrendedben..
Folytassa az olvasást 18.3.2025