A legjobb burgonyasaláta: És milyen az Önök salátája?
A karácsonyi sütik, gyümölcsök, dió/mogyoró és bejgli mellett a rántott ponty és a burgonyasaláta nem hiányozhat a klasszikus szenteste asztaláról. Bár néhány családban a karácsonyi ponty helyett rántott hús vagy máshogyan elkészített hal kerül az asztalra, a burgonyasalátának mindenhol ott kellene lennie.
Ráadásul ez a szerény köret néha vicces családi veszekedések forrásává válik az együttélés első éveiben. Mindenki hozzászokott a saját salátájához, mert ahogy az egyik barátom mondta: A legjobb krumplisaláta az anyukáé. És az íze egész életünkben velünk lesz…
Most felejtsünk el mindenféle diétát, és beszéljünk a burgonyasalátáról. Nemcsak gyerekkorunk emlékét idézi sokszor, amiről nem akarunk lemondani, de két szakács salátája sosem lesz ugyanolyan ízű (még akkor sem, ha betűről betűre a kapott recept szerint készítik el).
És mivel közeledik a karácsony, amikor többnyire bőséges és nehéz ételeket eszünk, egy nagyon egyszerű, száz százalékig könnyű írással készültem nektek! Nincs táplálkozási szakértő, orvos, világbajnok vagy fitneszoktató. Társam lesz egy humoros újságíró – Jan Lipšanský, aki a blogban nem kimondottan a kalóriákról szokott írni-
Burgonyasaláta sokkal másképpen
De először egy kicsit arról írok, hogy miért is jutott eszembe ez a téma. Természetesen mi is kétféle salátát készítünk. Az egyik hasonló ahhoz, amit anyósom készített a férjemnek (tényleg csak hasonló – mint fentebb említettem, teljesen ugyanolyat lehetetlen készíteni), a másik az családomtól származik, amilyet az én nagymamám készített, aki Morvaországból származott. Egészen felnőtt koromig azt hittem, ez az egyetlen jó saláta. Hiszen a burgonyasaláta csak egyszerű kockára vágott burgonyából és főtt gyökérzöldségekből készül, kockára vágott savanyú uborkával és forró ecettel leforrázott hagymával. Kevés só, bors, mustár és néhány kanál olaj. Lehet, hogy egy táplálkozási szakember örülne, de a férjem sírt. Azt mondta, hogy ezt a „savanyú” burgonyát ő nem eszi meg, és szentestére szeretne egy igazi burgonyasalátát majonézzel és szeletelt szalámival (fuj).
A „jobb a kisebb engedékenység, mint a nagy komplikáció ” mottó jegyében (lásd a Férfikaland elmarad című filmet) nagy vonakodással kezdtem el készíteni „az ő” salátáját, ami persze nekem nem ízlett. Így minden évben kétféle salátát készítek, és mindannyian védjük a „területünket”. És úgy gondolom, hogy ezzel nem vagyunk egyedül (haha).
„Mivel nagymamáink máshonnan származtak, más volt a krumplisalátánk is volt” – ezzel nyugtat Jan Lipšanský. „A dédnagymamám egy Vyškovtól nem messze fekvő faluból származik, és csak egyszerű salátát készített szalámi nélkül, de sok gyökérzöldséggel. Az Ústí nad Labem-ben élő nagymama, mivel nagyon nagy volt a család, egy kis kádban készítette burgonyasalátát– egy olyan lemezkádban, amiben a gyerekek lubickoltak a nyári melegben. Gyökérzöldségek helyett Moravanka konzerves zöldségeket használt, és az én feladatom volt lereszelni a puha szalámit. Tojást is főztünk, keményre, díszítésnek a tetejére. Egy ilyen fürdőkádnyi adaghoz sok majonéz kellet, ezt elhihetik. De a legjobb burgonyasaláta apukám szüleitől származik, Vysočinából – előfőzött, szeletelt burgonya főtt hagymával, ecettel és fűszerekkel. Apu ezt a szegény ember salátájának hívja, és sokszor még jobban ízű, mint az a sok agyonmajonézezett krumplisaláta. És talán egészségesebb is.”
De hogy befejezzem a történetemet. Majdnem 20 évnyi panaszkodás után, hogy az én salátám olyan „furcsa”, és normális ember még soha nem csinált ilyet (haha), megkönnyebbültem. A kamasz lányunk is elutasítja a majonézzel és fura puha szalámival teli salátát. Ez az. Győztem!
És kapcsolódik hozzá még egy történet. Amikor tavasszal ellátogattunk a hangulatos Lednice-Valtice-i környékre, az étlapon szemet szúrt a rántott hús. És mivel tudom, hogy a vendéglőkben is a saláta tele szokott lenni majonézzel (ráadásul ismeretlen forrásból), ezért mindig udvariasan, de más körettel szoktam kérni. Ezúttal azonban valamiért nem így volt, és megkérdeztem a pincért, hogy van-e majonéz a salátában. „Dehogy van”, mondta, és szinte riadtnak tűnt. „Ez itteni!”. És olyan volt. Nagyon ízlett, bár persze nem annyira, mint az anyukámé. De végre megtudtam, honnan ered a mi hagyományunk, hogy a „savanyú” krumpli, ahogy a férj mondja, az igazi krumplisaláta – persze az egyetlen és a legjobb (haha).
Ahány ház, annyiféle saláta
Ha karácsony napján sétálni mennek majd, tudni fogják, hogy minden ablak mögött a világ legjobb salátája van. És persze mindenhol egy kicsit más…
Kellemes Ünnepeket kíván Marcela és mai vendége, Jan Lipšanský.
P.S. Pár évvel ezelőtt elkezdtem becsempészni a férjemnek az „ő” salátájába konzerves kukoricát, hogy legalább ellensúlyozza az egészségtelen dolgokat. Még nem jött rá. Pssszzz 🙂
Ing. Macáková Marcela
A Kémiai Technológiai Egyetem tanulmányai arra ösztönözték, hogy a táplálkozás és az egészséges életmód iránt érdeklődjön. A diploma megszerzése után (1993) számos folyóiratban írt a témával kapcsolatban – Vlasta, Fit styl, Longevity, Moje zdraví stb. A Dine4Fit cseh nyelvű blogja mellett, ahol adminisztrátorként és Facebook -szerkesztőként dolgozik, majdnem húsz éve üzemelteti saját weboldalát is, a www.aerobic.cz-t. Ott mindenki megtalálja a kedvére valót, aki szereti a csoportos gyakorlatok bármilyen formáját (aerobik, jóga, pilates …)
Az étrend alapvető összetevői közé tartoznak a szénhidrátok, fehérjék (proteinek) és a zsírok (lipidek). Ezeket a szerves anyagokat makrotápanyagoknak vagy makrokomponenseknek is nevezzük.
A tápanyagot vitaminok, ásványi anyagok és fitonutriensek egészítik ki – ezeket az anyagokat nevezzük mikrotápanyagoknak vagy mikrokomponenseknek, mert általában nem látják el a szervezetet energiával, viszont nélkülözhetetlen szerepet töltenek be az anyagcserénkben és összességében lényegesen kevesebbre van szükségünk belőlük.
Táplálkozási tanácsadóként klienseimmel leggyakrabban a fogyókúra – súlycsökkentés témával foglalkozom.
Egyeseknél azt vettem észre, hogy egy ördögi játszmának tekintik – mert csak fogynak és visszahíznak újra és újra. És minden újra próbálkozás alkalmával egyre erősebben ragaszkodnak a végeredményhez, elveszítik az önbizalmukat és egyre dühösebbek lesznek.
A Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban ötletgazdag és nagyszerű szakácsaink is jelen vannak. Folyamatosan szoktuk bemutatni őket itt a blogon.
Mi pedig mutatunk párat a repertoárjukból. Ma Andrea Ondováé a szó, akit már talán a lélegzetelállító átalakulásának köszönhetően ismerhetnek.