Elhízás a pszichoszomatika szemszögéből: hogyan keletkezik, és hogyan lehet megszabadulni tőle?
Megkértek a szerkesztőségtől, hogy írjak pár sort az elhízásról pszichoszomatikus szemszögből.
Miért? Mert annak, hogy túlsúlyosak vagyunk, sok oka van, és ezekben a pszichoszomatikus okok is nagy szerepet játszanak.
Ezt a lehetőséget inkább arra használnám fel, hogy elgondolkozzunk a túlsúly lehetséges okain és következményein, és nem csak a magánéletünkben, hanem a közösségi életünkben is – hogyan befolyásolja az elhízás a gondolkodásunkat, attitűdeinket, döntéseinket, és tetteinket.
Ha csak az olyan kulcsszavakra keresünk a google-ban, mint a „pszichoszomatika”, „okok”, és „elhízás”, akkor több ezer találatnyi cikkre bukkanunk.
- De elgondolkoztunk már azon valamikor, hogy az, amit eszünk, hogyan hat a pszichénkre és így az egész életünkre?
Ha most az elhízás szimbolikus pszichoszomatikus okaival foglalkozunk, akkor észrevehetjük a különböző szakértők nézeteinek különbségeit. Általánosságban úgy gondolom, hogy az elhízás vagy túlsúly kimondott szimbolikája nagyon le van egyszerűsítve, és nem tekinthető az emberekkel végzett munka egyetlen kulcsfontosságú előfeltételének.
Csakis a kliensek saját belső gondolkodásmódja tekinthető döntőnek, amely teljesen eltérhet a leírtaktól. A szimbolika persze nagyon sok mindenre felhívhatja a figyelmünket, és sokszor magát a klienst is „elvezetheti” túlsúllyal való küzdelmének lehetséges okához.
Érdekességként most bemutatom valamelyiket közülük:
Túlsúlyos emberek tudat alatt (tudatlanul):
- saját súlyukkal harcolnak
- a zsírt védőrétegként használják fel egy olyan környezettel szemben, ahol nincs szeretet, azaz saját várukba zárják magukat (testükben), mert semmi sem szigetel úgy, mint a zsír. Azonban ez semmilyen „meleget” nem enged sem befelé, sem kifelé.
- „bújócskát játszanak” – kerülik a valóságot, menekülnek saját ÉN-ük elől, nem élnek szexualitásuknak megfelelően, „stagnálnak” a gyerek-„zsírban”.
- védtelennek érzik magukat – gyakran nagyon érzékeny emberek, a zsírt „lökhárítóként” használják, nem tudják kezelni érzéseiket, a zsír segít eltompítani a rossz érzelmeket és élményeket.
- nincsenek megelégedve önmagukkal, „szidják” a testüket, és az pedig védekezik…
Mindezek és még sok más egyéb mentális oka lehet az elhízásnak. Ha pedig kiderül, hogy a kliens szeretne dolgozni magán, akkor célszerű az illetőt támogatni, lehetőleg egy szakemberrel.
De mik a lehetséges következmények? Milyen társadalmi hatása lehet a túlsúlynak a körülöttünk lévő emberekre, az önértékelésre, vagy akár a társaságra? Az, hogy „kövér” vagyok, tényleg csak az én dolgom? Természetesen egy bizonyos mértékig igen.
Sok csodálatos, szerető boldog embert ismerek, akik nem foglalkoznak az alakjukkal, és egyáltalán nem látszik, hogy a kilóik akár egy cseppet is befolyásolják a hangulatukat. De ismerek olyanokat is, és sokkal többen is vannak, akik nem boldogok – nem érzik jól magukat, nem tudnak teherbe esni, hangulatingadozásaik vannak, és nem csak az én rendelőmet látogatják.
- Miért tartom tehát olyan fontosnak felismerni, hogy saját magunk és gyermekeink életére való odafigyelés kulcsfontosságú az életünkben, és nem csak egy „modern trend”-je a kornak? Mert úgy gondolom, hogy társasági emberek vagyunk, és az, ahogyan érezzük magunkat, akarva-akaratlanul hatással van a körülöttünk lévőkre. A következő spirál ezt elég világosan megmagyarázza nekünk.
Gondolkozzunk el ezen mindannyian, mivel egy olyan ember, aki…
- jobb információval rendelkezik a táplálkozásról (tudja, hogy melyik élelmiszerek ártanak, és melyek a megfelelőek), ezért jobb döntéseket tud hozni (mit egyen és mit nem), ami utána megmutatkozik nála a jobb életszemléleténél is
- jobb döntéseket tudni hozni, és jobb a hozzáállása is – jobban állítja be gondolkodását
- jobb a gondolkodásmódja – jobban viszonyul az egészséghez
- jobban viszonyul az egészséghez – több energiája van
- több energiája van – több energiát ad le (úgy a fizikai, mint a szellemi)
- több energiát ad le – nő a teljesítménye, és gyorsabban éri el céljait
- nagyobb a teljesítménye, és eléri céljait – nagyobb az önbizalma, és további kihívásokat keres
- nagyobb az önbizalma – gyorsabban fejlődik a személyisége
- gyorsabban fejlődik – több lehetősége és tapasztalata van
- több lehetősége és tapasztalata van – jobb döntéseket hoz, okosabb, jobb az ítélőképessége
- jobb az ítélőképessége – minőségibb életet él
Úgy gondolom, hogy a fordított spirált (negatív spirál) mindannyian könnyen el tudjuk képzelni.
Az elhízás tehát valóban csak az én dolgom?
Bárhogyan is válaszolnak a kérdésre, akár titokban is, de egy dolgot ki kell hangsúlyozni. Csak a belső erőforrásainkra hagyatkozzunk, ne a csodatevő szerekre. Amennyiben különböző vegyszeres kiegészítőkre, vagy egyéb eszközökre támaszkodunk, akkor azzal elutasítjuk a saját belső erőnket. Az ideális testsúly elérése elsősorban a saját magunkon elvégzett munkán múlik, úgy a külsőn, mint a belsőn. A belső alatt azt értjük, hogy a gondolatainkat és a tudatalatti akaratunkat egyensúlyba hozzuk. A külső a szervezet megtisztulását, az anyagcsere megváltoztatását, a megfelelő táplálkozást, a helyes fizikai aktivitást, és a fizikai állapot fenntartását jelenti.
források, és inspiráció: www.vladozlatos.com, V. Sinelnikov: Szeresd a betegséged, R. Dahlke: A lélek nyelve: a betegség.
fizioterapeuta, a magánpraxisban pszichoszomatikus kezeléssel foglalkozó NLP-szakorvos
18.2.2022
Dine4fit.hu
Cikkek