Kristýna Volfová akkreditált táplálkozási tanácsadó: Az étrend-kiegészítőkről általában
Manapság tömegesen találkozhatunk az étrend-kiegészítők, különféle komplexek, stimulánsok vagy fogyókúrás „csodaszerek” ajánlataival.
Nézzük meg, mit kellene pótolnunk szervezetünkben, esetenként akár folyamatosan, akár „csak” az év egy-egy bizonyos szakaszában.
Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy ez az ajánlás csak általános, mindegyikünknek egyéni, és más-más specifikus igényei vannak. Az alábbiakban azokat a kiegészítőket említem, amelyeket lehetőség szerint mindenkinek érdemes lenne használnia.
Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 zsírsavak érdemlik az első helyet a kiegészítők között. A többszörösen telítetlen zsírsavak csoportjába tartozik, ez a komponens nélkülözhetetlen – szervezetünk nem képes magától előállítani. Az omega-3 alapvetően EPA-ból és DHA-ból áll (adott esetben ALA-ból, amely az EPA és a DHA előfutára, de a szervezet az ALA-nak csak körülbelül 5%-át képes regenerálni). Az EPA és a DHA kiegészítik egymást, az EPA elsősorban az érrendszerre, a DHA pedig az agyi aktivitásra van jótékony hatással.
Milyen (pozitív) hatásai vannak az omega-3-nak a szervezetünkre?
- Befolyásolják az omega-3 és omega-6 természetes arányát az étrendünkben,
- csökkenti az LDL-koleszterinszintet és pozitív hatással van a HDL-koleszterinszintre,
- erősítik az immun- és hormonrendszert,
- fontos szerepet játszanak a fertőzések és allergiák esetén.
A populációnk omega-3-zsírsavakban szegény, ezért egész évben célszerű a pótlása (étkezés közben bevenni). Az ajánlott adagokat gyermekek, terhes nők stb. esetében mindig egyedi, ezért szakemberrel kell egyeztetni.
D vitamin
A D-vitamin zsírban oldódik. Ezt a vitamint D-provitamin formájában is megkapjuk (a naptól UV-sugárzás segítségével), de a „napozz sokat, hogy sok D-vitaminod legyen” lecke nem annyira releváns, mert a provitamint a szervezetnek még át kell alakítania, és nem biztos, hogy 100%-osan sikerül is.
A D-vitamint D2 és D3 vitaminokra oszthatjuk, a D2 növényi, a D3 pedig állati eredetű. A teljes lakosság több mint 60%-a szenved D-vitamin-hiányban, ezért célszerű ezt a vitamint pótolni (ebben az esetben is étkezéskor javasolt, mivel a D-vitamin zsírban oldódik).
A D vitamin hatásai:
- Fontos szerepet játszik a kalcium és a foszfor felszívódásánál,
- fontos a kalcium vérplazmában való fenntartása szempontjából,
- stimulálja az immunrendszert, ami fontos a pajzsmirigy és a hormontermelés szempontjából,
- a csontok és az izmok képződése szempontjából is fontos.
A D-vitamin hiánya csontgyengeséget okozhat.
A D-vitamin megtalálható például a tojássárgájában, a májban, az élesztőben, a vajban stb., de mint már említettem, célszerű egész évben pótolni, mert természetes forrásokból nem jutunk hozzá a szükséges mennyiséghez.
Kalcium és magnézium
A kalciumot és a magnéziumot együtt szeretném megemlíteni, mert megfelelő magnézium és kalcium arány mellett ez a két ásványi anyag szinergikusan együttműködik. Ha azonban nem tartják be a kalcium és a magnézium ideális arányát (2,5:1), anti-szinergikus hatás léphet fel, azaz a kalcium elnyomja a magnézium hatását.
Ha a megfelelő magnézium- és kalciumtartalmú étrend-kiegészítőt keresik, mindig nézzék meg az arányokat az értékeknél. Az is jó, ha a kiegészítő D-vitamint is tartalmaz, ami segíti a kalcium felszívódását.
A magnéziumnak magának több formája is van, ezeket a formákat most nem fogjuk részletezni. A magnézium hatásaira koncentrálunk, amennyiben megfelelően alkalmazzuk:
- Szerepet játszik az energia-anyagcserében,
- fontos az izmok működéshez, a regenerációhoz és az izomgörcsök ellen,
- nagymértékben befolyásolja a kardiovaszkuláris rendszert és az idegrendszert.
A kalcium a csontok és fogak alapvető eleme, de ez még távol áll a (fő) feladataitól:
- Szerepet játszik az enzim- és hormonképzésben,
- fontos szerepet játszik a sebek gyógyulásánál, a véralvadásnál és az izmok működésénél,
- továbbá biztosítja az idegsejtek közötti üzenetközvetítést is.
Mint ahogy már feljebb említettem, étrend-kiegészítőt kombinált formában is vehetnek (kalcium, magnézium, D-vitamin), de ügyeljenek az arányokra, a felszívódásra és az ajánlott napi mennyiségre és felhasználásra.
A folytatást készítjük.
fotó: cz.depositphotos.com
- A cseh Egészségügyi Minisztériumnál jegyzett és Akkreditált táplálkozási tanácsadó.
- Pszichológiát tanul a főiskolán, mert tudja, hogy az étel néha mennyire meg tudja szenvedtetni az embereket, és nem csak táplálkozási, hanem pszichológiai oldalról is szeretne segíteni másokon.
- A „Strašák jménem jídlo” (Ételnek evezett félelem) című könyv szerzője (Pointa, 2021), ami az ételtől való félelemre és az önmagunkhoz való hozzáállásra összpontosít .
- Saját életútját a @a.point.of.me Instagramon osztja meg másokkal.
27.3.2023
Dine4fit.hu
Cikkek