Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

PhDr. Iva Málková: Hogyan lehetünk ínyencek még a fogyókúra alatt is?

Manapság a csábító finomságok gazdag kínálata mellett az érzelmek is szerepet játszanak abban, hogy mennyit, mit, miért és hogyan együnk. Hogyan tudnánk meggyőzni az embereket arról, hogy nem csak az a fontos, hogy mit esznek, hanem az is, hogy miért és hogyan esznek?

Fontos megtanulni, hogy az étel nem egy problémamagoldó segédeszköz, amivel megoldjuk azokat a problémákat, amelyek egyáltalán nem is kapcsolódnak hozzá.

Ebben a kognitív viselkedésterápia – a pszichoterápia egyik típusa – segíthet, ami megtanít minket bánni a gondolatainkkal, az érzelmekkel és a viselkedéssel. Ez hosszú folyamat, de már most is megpróbálhatják felismerni és megváltoztatni néhány alapvető dolgot.

Žena si labužnicky vychutnává kousek jablka

Hét tipp az ínyenc étkezéshez

1. Az evés öröme

Tegyék oda az ételt, ahová való – a fiziológiai szükségletek kielégítésére, nem pedig a stressz kezelésére. Egy teli tányér előtt jól kell érezniük magukat, örülni kell az ételnek, és az étkezés után jobban kell, hogy érezzék magukat, mint előtte (azaz anélkül, hogy bűntudatot éreznének az elfogyasztott kalóriák miatt).

2. Amikor esznek, akkor egyenek

Lehet, hogy gyakran esznek tévénézés, e-mailek olvasása vagy egyéb elfoglaltság közben, megfosztva magukat az étkezés élményétől. Egész nap az ételre gondolnak, és amikor végre odakerül a sor, nem figyelnek rá. Próbáljanak meg ezen változtatni.

PhDr. Iva Málková : Jak být i při hubnutí labužníkem

3. Használják az összes érzékszervüket

Próbáljanak meg ne csak az ízekre koncentrálni, fedezzék fel az ételt, nézzék meg, szagolják meg, tapintsák meg és hallgassák meg. Úgy nézzenek az ételre vagy élelmiszerre, mintha most látnának és kóstolnának meg először. Hogy néz ki? Milyen a formája, a felülete, a szerkezete, az illata? Lehet, hogy meg fognak lepődni az étel által nyújtott élménytől, és azon is, hogy hamarabb jóllakottak lesznek, mintha csak automatikusan megennének. Az étkezésre való odafigyelés növeli a jóllakottság érzetét, ami azt eredményezi, hogy kisebb adagra lesz szükségük. Ez jobb minőségű ételek választásához vezethet, és így minden falat örömteli élmény lesz.

4. Legyen olyanok, mint egy foodstylist

Olyan ételeket készítsenek maguknak, amelyek nemcsak a szájuknak, hanem az összes érzékszervüknek is tetszeni fog. Tálalják ki az ételüket szép tányérra, lehet akár ünnepi tányér is, hogy az étel vonzó és színes legyen. Ne becsüljék alá a környezetet sem, tegyenek rendet az asztalon, amelyiken enni fognak. Ennek köszönhetően jobban fogják élvezni az ételt.

PhDr. Iva Málková : Jak být i při hubnutí labužníkem

5. Nincsenek tiltott ételek

Egyes élelmiszerek tápanyagtartalomban gazdagabbak, mások kevésbé, de nincsenek olyan ételek, amelyeket nem ehetnének (hacsak nincs korlátozva egészségügyi szempontok miatt). Egyetlen élelmiszer sem veszélyes ésszerű mennyiségben. Nincsenek jó és rossz ételek, inkább az ételek tápértékeinek vannak különböző fokai és az elégedettségnek az ételtől. Ne válogassák szét az élelmiszereket szuperélelmiszerekre és mérgekre, hanem inkább gyakori és alkalmi ételekre.

6. Kapcsolódjanak a szervezetük igényeihez

Néha azért, mielőtt elfogyasztanak egy ételt, főleg az olyanokat, amelyeket a tervezettnél többször fogyasztanak, kérdezzék meg maguktól: Hogy érzem magam testileg és szellemileg? Honnan jött az étvágy? Hol mutatkozik ez a szervezetemben? Fizikailag vagyok éhes, vagy inkább érzelmileg? Honnan ismerem ezt fel? Nincs kizárva, hogy az ilyen elmélkedés oda fog vezetni, hogy az evés helyett mást fognak csinálni. Talán rájönnek, hogy egy Önökhöz közel álló személlyel folytatott vita után a csokoládé enyhíti ugyan a haragot, de érdemes lenne foglalkozni a probléma lényegével – miért alakult ki a vita. Illetve, hogy a hazaérkezés után a munkahely okozta fáradtságot az édességen kívül más módon is lehet kezelni.

7. Ha odafigyelünk az evésre, az étel örömet okoz, nem pedig gondot

A figyelemfejlesztési gyakorlatokkal új módszereket fognak felfedezni ahhoz, hogy hogyan lehet jobban élvezni az ételt, miközben kevesebbet fogyasztanak belőle. Mint ahogy az egészséges testnek szüksége van az edzésre, úgy az egészséges elmének is szüksége van rá. Heti 150 perc aktív mozgás vagy 50 000 lépés javítja a kondíciónkat, és 10 percnyi figyelemfejlesztő gyakorlat javítja az elménket.

Ha sikerül kontroll alatt tartanunk az elmét, az hatással lesz egészségünkre, a plusz kilóinkra és boldogságérzetünkre.

fotó: cz.depositphotos.com

PhDr. Málková Iva
www.stob.cz

PhDr. Iva Málková több mint 40 éve foglalkozik az elhízás problémájával. 1990-ben megalapította a STOB (STop OBezitě – stop az elhízásnak) egyesületet, ahol sikeresen alkalmazza a kognitív-viselkedési pszichoterápia módszerét. Számos könyv szerzője és társszerzője. A legújabb könyvének címe a “Lefogyok – okosan, egészségesen és tartósan“. A STOB módszertan arra tanítja az embereket, hogy hogyan kell bánni a gondolkodással és érzelmekkel, amelyek befolyásolják a viselkedést – azaz az étkezési és edzési szokásokat. Tehát nem csak azzal foglalkozik, hogy a túlsúlyos emberek mit esznek, hanem azt is, hogy miért esznek többet és hogyan esznek (figyelmes étkezés). Belföldi és külföldi szálláshelyek közvetítésével foglalkozik.

Dine4fit.hu

20.3.2024 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek, Hogyan fogyókúrázzunk egészségesen?

Az archívumból

Iva: Mindenkinek megvan az a lehetősége, hogy olyan teste legyen, amilyet szeretne

A Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban nap mint nap elképesztő dolgokat látunk a Dine4Fit alkalmazás felhasználóinál.

Mint ahogy már többször írtuk, nagyon hálásak vagyunk a közösségért, ami az alkalmazásunk felhasználóinak lett létrehozva. Minden történet, amit ott olvashatunk, értelmet ad a munkánknak, és mint ahogyan azt az Önök visszajelzéseiből tudjuk, ez óriási motivációt jelent azoknak is, akik most akarják elkezdeni, vagy esetleg megtorpannak az erőfeszítéseikben.

Kapcsolódó cikkek

Hellča Vávrová: Hogyan érhetjük el a belső elégedettséget fogyókúra alatt

Amikor a „fogyókúra” szót halljuk, a legtöbb embernek a szigorú diéták, az edzőteremben eltöltött órák és a mérlegen leolvasható érték folyamatos követése jut az eszébe.

Azonban az egész folyamat pszichológiai oldala gyakran elkerüli a figyelmünket.

Ha nem eszed meg, nem kapsz édességet, avagy a gyermekkori nevelés hogyan befolyásolja nem csak az ételekhez való hozzáállást a felnőttkorban

A nevelési minták, amiket a gyermekkorban elsajátítunk, később egész életünkön át formálnak és befolyásolnak minket.

Gondolkoztak már azon, hogy a gyerekkorunkban hallott mondatok milyen nyomokat hagynak bennünk?

Ing. Barbora Karásková: Mit tehetünk még a jojó-effektus nélküli egészséges fogyás érdekében?

Az előző cikkünkben olvashattak a gyors fogyás kockázatairól, és részletesen ismertettük az egészséges fogyás szabályait és alapelveit. De ez még nem minden.

Melyek azok a további fontos szokások, amelyek nemcsak az egészséges fogyást és folyamatát segítik elő, hanem az optimális testsúly, a lelki egyensúly és az egészség megőrzését is?

Ing. Barbora Karásková: Egészséges fogyás jojó effektus nélkül – kulcsfontosságú elvek és alapelvek

A fogyókúrát gyakran nagyon összetett és stresszes folyamatnak tekintik.

Az igazság az, hogy sokan feleslegesen komplikálják a fogyókúrát azzal, hogy különféle gyorsítószerekkel és extrém módszerekkel próbálkoznak, például a nagyon szigorú, tiltó és korlátozásokkal teli diétákkal.

Karlovka – a lusta férfi zabpehely-lepénye

Karlovka. Mi ez valójában? És hogy készítsük el magunknak otthon? 

Leggyakrabban ezt kérdezik a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4Fit segítségével csoport új tagjai, amikor a „karlovka” névvel találkoznak.

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner