Hogyan tervezzünk és készítsünk helyesen és biztonságosan dobozolt ételeket
Az ételek csomagolása, vagyis az ételek dobozba készítése az utóbbi években egyre népszerűbb lett.
Nemcsak időt és pénzt takarítunk meg, hanem segít fenntartani az egészséges és kiegyensúlyozott étrendünket is, ugyanis mindent, amit otthon elkészítünk, előre megtervezhetjük, megmérhetjük, és így nagyon könnyen feljegyezhetjük a Dine4Fit alkalmazásba.
Ennek az étkezési tervezési módszernek azonban megvannak a maga szabályai, amelyeket be kell tartani, hogy hatékony és mindenekelőtt biztonságos legyen. Nézzük meg az előnyöket, hátrányokat, valamint néhány tippet a lehetséges kockázatok elkerülésére.
A dobozolás előnyei
1. Idő és energia megtakarítás
Ha pár napra előre elkészítjük az ételeinket, akkor kevesebb időt töltünk el a főzéssel. Csak heti néhány órát kell rászánnunk az ételek előre elkészítésére. Reggel csak benyúlunk a hűtőbe, és kész is van az ételünk.
2. Pénzügyi megtakarítás
Az ételek előre tervezésekor ellenőrizhetőbbek lesznek a vásárlásaink. Nem veszünk felesleges dolgokat, minimalizáljuk az ételek pazarlását, és ha már nagyon éhesek vagyunk, az értelmetlen ételrendeléseken is spórolunk.
3. Kiegyensúlyozott és változatos étkezés
A dobozoknak köszönhetően ellenőrzés alatt tarthatjuk étrendünket. Jobban odafigyelünk az alapanyagok minőségére, az adagok nagyságára és az ételek összetételére, ami tökéletesen alkalmas a testsúlyunk megőrzésére, a fogyókúrához, de abban az esetben is, ha csupán jobban és egészségesebben szeretnénk étkezni.
4. Jobb szervezés
A dobozolás megszünteti a hagyományos döntéshozatali folyamatokat, mint a „Mit egyek ma?” vagy „Mit főzzek már megint?”, amik sajnos gyakran egészségtelen alternatívákkal végződnek. Az elkészített ételeknél nincs szükség improvizációra.
De csak óvatosan, az ételek dobozolásának is megvan a maga kockázata.
A dobozolás hátrányai
1. A tárolt élelmiszerek biztonságának kérdése
Az élelmiszerek nem megfelelő tárolása vagy szakszerűtlen kezelése az élelmiszerek gyorsabb megromlásához vezethet. Ez főleg a magas tejterméket tartalmazó élelmiszerek esetében kockázatos lehet, amelyek gyorsabban romlanak.
2. A megemelkedett hisztamin szint veszélye
Egyes élelmiszerek, mint például a hús, a hal vagy a sajt hisztamint termelnek a tárolás során. Ha túl sokáig vagy nem megfelelő hőmérsékleten tároljuk, a hisztamin szint megemelkedhet, ami problémákat okozhat a hisztaminra érzékeny embereknél.
3. Időigényes elkészítés
Az igaz, hogy a dobozolással hét közben időt takaríthatunk meg, de ne feledjük, hogy az alkalmankénti előkészítés időigényes lehet. Meg kell terveznünk a recepteket, be kell vásárolnunk, majd több órát kell a konyhában töltenünk. Ha el akarjuk érni céljainkat, ki kell lépnünk a komfortzónánkból, és időt kell szánnunk az elkészítésre. Ne aggódjanak, megéri.
4. Az ételek egyhangúsága
Ha nem igazán kreatívak, vagy nem szeretik a változást, könnyen megeshet, hogy megunják, ha ugyanazt az ételt fogják enni több napon át.
Készítsenek egy általános étkezési tervet akár az egész hétre.
Figyeljenek oda a gyorsabban romlandó alapanyagokra, és használják fel a hét elején.
A zöldségek, a gabonafélék vagy a hüvelyesek hosszabb ideig elállnak.
Gondoljanak a hűtőben és spájzban tárolt készletekre, újakat csak a legvégén vásároljanak.
Készítsenek különböző ételeket, és változtassák az összetevőket.
Használjanak fűszereket, gyógynövényeket és különféle köreteket, hogy elkerüljék az egyhangúságot.
Az étel-dobozolás nagyszerű módja annak, hogy időt, pénzt takarítsunk meg, és javítsa étkezési szokásainkat. A siker kulcsa a biztonságos élelmiszertárolás és -kezelés elveinek következetes betartása. Ha megtanulnak helyesen dobozolni, az nem csak egy hasznos szokássá válik, hanem a mindennapjaikat is megkönnyíti.
Hogyan dobozoljunk hatékonyan
Ha nincs kedvük minden ételt külön-külön elkészíteni, használják a „batch főzés” technikát. Főzzenek meg egy alapanyagot (pl. sült hús), majd kombinálják azt különféle köretekkel, zöldségekkel vagy szószokkal, hogy változatos legyen.
Vannak, akik a dobozolást már művészetté emelték. A “meal prep art” léteznek olyan trendjei, ahol az emberek már nem csak egészséges ételeket készítenek, hanem esztétikailag is tökéletesen állítják azokat össze. A dobozolt ételek színesek, kiegyensúlyozottak és kinézetre is szépen mutatnak. De ez sok cégek is a trendje. Vigyázzanak az olyan megbízhatatlan cégek különféle ajánlataival, amelyek azt ígérik, hogy a porból készült ételeik és koktéljaik segítenek a fogyásban. De ez már egy másik fejezet. A dobozolt készételnek jól elkészített, megfelelően tápláló és elegendő kalóriatartalmú élelmiszereket kell tartalmaznia.
Okleveles táplálkozási és étrend-kiegészítő tanácsadó, aki nem fog javasolni semmiféle „csodát” és túlárazott táplálékkiegészítőket vagy szigorú diétákat.
Örömmel segít Önöknek lefogyni vagy izmosodni egészségesen és fenntartható módon.
Megtanítja Önöknek, hogyan kell kiegyensúlyozottan és egyszerűen táplálkozni.
Bebizonyítja Önöknek, hogy az étel öröm és szerelem.
Mint ahogy tudjuk, a fogyókúránál nagy szerepet játszik a bevitt és a leadott energia különbsége.
Nagyot vétkezünk-e, ha köretként olykor burgonyát, rizst (árpadarát, vagy kuszkuszt), tésztát, esetleg péksüteményt eszünk? Vagy mondjuk mindenhez knédlit?
Eddig kicsit mágikus számításokkal lehetett találkozni az alkalmazásban, mert minden a háttérben történt, és bizonyára zavaró is lehetett, hogy melyik szám honnan is jött. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezt most tisztázzuk!
Fény. Mit gondolnak, amikor meghallják a fény szót? Valaki egy kristálycsillárra gondol, valaki egy izzóra, valaki a Napra.
Jelenleg az évnek olyan időszakában vagyunk, amikor kevés a természetes fény. Viszont a fény, avagy a napfény nélkülözhetetlen az emberi egészség megőrzéséhez, antidepresszáns hatása van, befolyásolja a kognitív és fizikai teljesítményt, és szabályozza a cirkadián ritmust – vagyis az aktív ébrenlét és alvás természetes váltakozását idézi elő.
Az egészséges és sikeres fogyókúra magában foglalja többek között a mentális egészséget is, ami a minőségi alvással és a kiegyensúlyozott táplálkozással együtt életünk első számú prioritásai közé kell, hogy tartozzon.
Lassan hozzánk is eljut a külföldön ismert egyszerű módszer, hogy a kezünk segítségével mérjük ki a tányérunkra az ételadagokat.
Hányszor fordult elő Önökkel, hogy elmentek egy étterembe, és nem tudták megsaccolni sem, hogy valójában mennyit ettek, hogy azt korrektül feljegyezhessék a Dine4Fit alkalmazásba?
Nemrég beszéltünk erről a sógrommal. Úgyhogy ezért jött létre ez a cikk.