Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Nem megfelelő élelmiszer-kombinációk a súlycsökkentéshez

Táplálkozási terapeutaként és táplálkozási tanácsadóként a munkám nem csak az étrendek összeállításából áll.

Feladataim közé tartozik az is, hogy elmagyarázzam ügyfeleimnek a folyamatot, hogyan is működik az étel az elfogyasztása után, és megértsék, mi történik vele a szervezetünkben.

Tájékoztatom ügyfeleimet arról, hogy az elfogyasztott étel milyen rövid és hosszú távú hatással van az egészségükre. Az ételek valamint az elfogyasztásuk utáni közérzet és kinézet közötti alapelveket és kapcsolatokat próbálom megtanítani nekik.

Nevhodné kombinace potravin při redukci hmotnosti

Azt gondolom, hogy ha az emberek annyit tudnának ezekről az elvekről amennyit én, nem vásárolnának és nem fogyasztanának el az élelmiszerpiacon megtalálható kínálat 80%-át. Legalábbis nálam ez a helyzet élelmiszervásárláskor. Ezt nevezik „szakmai deformációnak“. Éppen emiatt is, ha tehetem, tovább adom ezeket az információkat…

Így a következő cikkemben a  Dine4Fit blogon elmagyarázom az egyik alapvető elvet, hogy az évek múltával miért gyarapszik az emberek testzsírtömege. És miért fordulhat elő az idő múlásával az, hogy gyakori az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség, a májzsírosodás, a magas koleszterin, stb.

Szeretnék mindenkinek betekintést nyújtani a diéta egyik alapvető aspektusába, melynek segítségével képesek lesznek alapvetően befolyásolni az egészségüket és testsúlyukat. Ismét a saját tapasztalatomból szerzett történetet fogom felhasználni. Ismerkedjünk meg Aleš úrral, akinek elegendő volt megismerni a rossz ételkombinációk elvét, amelyek ártottak a fogyókúra idején. Amikor már figyelt erre, könnyedén le tudott adni 5 kilónyi felesleges testzsírt.

Az elv nagyon egyszerű, viszont ha elkezdjük alkalmazni, akkor étrendben egy jelentős újjászületést tapasztalunk majd. Végül az egész testünk hálás lesz.  Miről is van szó? Ne kombináljunk nagy mennyiségű cukrot (szénhidrátot) nagy mennyiségű zsírral.

  • Igen, jól olvassák. A legrosszabb kombináció amit az emberek az étrendjükben használnak, hogy a nagy mennyiségű cukrot és nagy mennyiségű zsírt kombinálják.

Hogyan fogyott le Aleš úr?

Aleš a konzultációnk előtt napi háromszor étkezett – és szokásosan „tipikusan csehül“.

  • Reggelire valamivel megkent pékáru, sajt, pástétom, szalámi, sonka, tojás.
  • Ebédre éttermi készételekből válogatott és napi menükből – sok körettel (burgonya, rizs, tészta, knédli, püré), egy kisebb darab hús sok zsíradékkal (szószok, húslevek, mártások, öntetek), mindez nagyon kevés zöldséggel.
  • Vacsorára hasonló volt az étkezés mint reggelire, vagy ebédre – szendvicsek, levesek (fokhagymaleves, kulajda leves, burgonyaleves, gulyásleves, pacal stb…) vagy a cseh konyha meleg ételeinek egyike.
  • Első pillantásra az étrendje kevés zöldséget és gyümölcsöt tartalmazott. Hétvégeken a délutáni kávé mellé mindig akadt valami a házi édes süteményekből (kalács, bukta, tortaszelet).

Láthatjuk, hogy olyan ételekről van szó, amelyekben nagy mennyiségű szénhidrát van kombinálva nagy mennyiségű zsírral (ráadásul minimum rosttartalommal). Merem állítani, hogy az étkezések ilyenfajta kombinációja nagymértékű túlsúlyt, elhízást eredményez a cseheknél. Egyesek ehhez még elfogyasztanak egy kis alkoholt, gyorskaját, kekszet, édes italt, édes-tejszínes joghurtot. És máris tapasztalható a súlygyarapodás, a prediabétesz, megterhelt máj, vagy az epekólika.

Miért nem megfelelő a cukor + zsír kombináció?

Azért, mivel a köretekből, péksüteményekből, édességekből, gabonafélékből, édes tejtermékekből származó sok szénhidrát (cukrok) bevitele gyorsan megemeli a vércukorszintet, erre pedig a hasnyálmirigy gyorsan reagál és megnöveli az inzulintermelést – hormonokat, amelyeknek feladata csökkenteni a vércukorszintet.

És most jöjjön a probléma: Amennyiben az élelmiszerekben lévő szénhidrátokhoz nagy mennyiségű zsír is társul (húsokban, tojásokban, sajtokban, vajban, olajban, mártásokban), az inzulin miatt (további egyéb hormonok és a szervezet biokémiai folyamatai miatt) ez a zsír könnyebben be tud épülni a testzsír-raktárakba.

Tehát az alapvető tanács így hangzik: Ne kombináljuk a nagy mennyiségű szénhidrátokat a nagy mennyiségű zsírral! Legyen szó akár „egészséges“ zsírról (hal, dió, minőségi olaj), vagy „egészségtelen“ zsírról (keményített zsír, zsíros hús, füstölt termékek, pástétomok, sok tojás, stb…)

Aleš úr tehát helyesen megértette, hogy hosszútávon csak akkor tudja fenntartani a testsúlyát, ha ezt az elvet beépíti a saját étrendjébe. Étrendjén minden nap gondolkodott, és sok mindenre rájött:

  • Ha kenyeret eszik, nem keni meg vastagon vajjal/zsíros kenőkkel/pástétommal. A sajtkrémeket zsírszegényebb sajtokból, túrós körözöttet félzsíros túróból készíti, vagy egyáltalán nem keni meg a pékárut. Étrendjéből most már kihagyja a szalámikat, pástétomokat, a magas zsírtartalmú sajtokat, és a 4 tojásból készült uzsonnákat.
  • Megértette, hogy ha minden étkezéshez zöldséget fogyaszt, akkor vércukorszintje nem fog megemelkedni olyan gyorsan, és a pékáruból származó szénhidrátok felszívódása lelassul, így a szervezetnek nem kell egyszerre annyi inzulint termelnie (ami így nem fogja elősegíteni a zsírok elraktározását).
  • Megértette, hogy ebédre kevésbé zsíros ételeket kell fogyasztania, tehát például a köreteket (burgonya, rizs, püré) sovány hússal/hallal/hüvelyesekkel kombinálja (kevéske zsír hozzáadásával elkészítve). És hogy az étrendet ismét ki kell egészíteni zöldségekkel (ideális lenne részben friss zöldséggel is).
  • A zsíros, rántásos, vagy tejszínes levesek helyett tejszín nélkül készített zöldségkrém leveseket fogyaszt (tejszín = zsír).
  • Rájött, hogy ha grillezett tarját szeretne enni a barátjánál, akkor azt öntet nélkül is elfogyaszthatja. És a két szelet kenyér helyet egy tál zöldséget eszik hozzá. Kenyeret pedig csak nagyon keveset (vagy egyáltalán). Azért, mert a pácolt tarja egy igazi zsírbomba, amihez már kevesebb szénhidrát bevitelre van szükség (kenyér).
  • Amikor rájött, hogy az alkohol is tartalmaz „cukrokat“, és nem volna szabad kombinálni a nagy mennyiségű zsírokkal, egyáltalán nem lett tőle boldog, mivel megtudta, hogyan viselkedhet a sör az ételekből származó zsírokkal kombinálva a szervezetben.
  • Az édességekre is másképpen kezdett tekinteni – az otthon készített buktákat kevesebb zsírral készítették, nyáron pedig áttértek a fagylaltos gyümölcsös sobetre (az igaz, hogy tartalmaz cukrot, de legalább nincs benne a hozzáadott zsír, és ez az ő ötlete volt, hogy a buktát házi gyümölcsfagyira cseréli).

Azt is mondhatnánk, hogy ez az egyszerű változtatás az étrendben, és az ételkombinációk újragondolása, mit mivel nem szabad kombinálni, vagy csak kisebb adagban szabad kombinálni, Aleš úrnál azt eredményezte, hogy néhány kilónyi zsírt le tudott adni a súlyából. A valóságban persze óriási változás történt az étrendjében, mivel átdolgozta az eddigi rossz étkezési szokásait. És mindenekelőtt megtanult másképpen gondolkodni az ételekről és az étel-kombinációkról.

recepty Kalorických tabulek - výběr nutriční terapeutka Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.

Egy gondolt a végére:

Néhány ügyfelem azt mondja nekem: „Nagy akarat van magában, hogy egy ilyen finomságot nem enged meg magának“. Ez nem igaz. Amit nagyon szeretek, de nem felel meg a „saját kritériumomnak”, és úgy érzem, hogy tényleg meg akarom enni, úgyis megengedem magamnak. De nem rendszeresen eszem. A tudatunkban lapul az erő. A legerősebb motivációs tényező azzal kapcsolatban, hogy valamit miért nem eszek, a saját tapasztalataimban és az étkezéssel kapcsolatos tudásomban rejlik. Nem eszem rendszeresen, mivel szeretem önmagam, és nem akarom olyan ételekkel táplálni a testemet, amikről tudom, hogy ha többször ennék ilyeneket, akkor csak ártanék a szervezetemnek. Valamikor elég csak egy kicsit megérteni, és betartani az étkezéssel kapcsolatos alapelveket. A különbségek nagyok lehetnek, és hatásaik élethosszig is eltarthatnak. Ha Ön nem szeretne étrend szerint táplálkozni, de mégis egészségesen szeretne enni, vagy fogyni, mindenképpen próbáljon informálódni arról, hogyan működik az étel a szervezetben, és hogyan tudja befolyásolni saját tudásával az élelmiszerek és ételek kiválasztását.

  • foto: andreevec.vitali/cz.depositphotos.com a szerző archívuma
 

Bc. Martina Rusňáková Korejčková, DiS.
www.martinakorejckova.cz

  • Táplálkozási terapeuta és táplálkozási tanácsadó
  • Személyre szabott étrendeket állít össze, táplálkozási programokat, on-line étrendeket és általános életmód tanácsokat biztosít
  • Örömmel ír cikkeket a saját blogjára és weboldalakra
  • Miss Csehország döntőseinek táplálkozási tanácsadójaként is dolgozott
  • FacebookInstagram

Dine4fit.hu

29.11.2021 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek, Hogyan fogyókúrázzunk egészségesen?

Az archívumból

Iva: Mindenkinek megvan az a lehetősége, hogy olyan teste legyen, amilyet szeretne

A Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével csoportban nap mint nap elképesztő dolgokat látunk a Dine4Fit alkalmazás felhasználóinál.

Mint ahogy már többször írtuk, nagyon hálásak vagyunk a közösségért, ami az alkalmazásunk felhasználóinak lett létrehozva. Minden történet, amit ott olvashatunk, értelmet ad a munkánknak, és mint ahogyan azt az Önök visszajelzéseiből tudjuk, ez óriási motivációt jelent azoknak is, akik most akarják elkezdeni, vagy esetleg megtorpannak az erőfeszítéseikben.

Kapcsolódó cikkek

Hellča Vávrová: Hogyan érhetjük el a belső elégedettséget fogyókúra alatt

Amikor a „fogyókúra” szót halljuk, a legtöbb embernek a szigorú diéták, az edzőteremben eltöltött órák és a mérlegen leolvasható érték folyamatos követése jut az eszébe.

Azonban az egész folyamat pszichológiai oldala gyakran elkerüli a figyelmünket.

Ha nem eszed meg, nem kapsz édességet, avagy a gyermekkori nevelés hogyan befolyásolja nem csak az ételekhez való hozzáállást a felnőttkorban

A nevelési minták, amiket a gyermekkorban elsajátítunk, később egész életünkön át formálnak és befolyásolnak minket.

Gondolkoztak már azon, hogy a gyerekkorunkban hallott mondatok milyen nyomokat hagynak bennünk?

Ing. Barbora Karásková: Mit tehetünk még a jojó-effektus nélküli egészséges fogyás érdekében?

Az előző cikkünkben olvashattak a gyors fogyás kockázatairól, és részletesen ismertettük az egészséges fogyás szabályait és alapelveit. De ez még nem minden.

Melyek azok a további fontos szokások, amelyek nemcsak az egészséges fogyást és folyamatát segítik elő, hanem az optimális testsúly, a lelki egyensúly és az egészség megőrzését is?

Ing. Barbora Karásková: Egészséges fogyás jojó effektus nélkül – kulcsfontosságú elvek és alapelvek

A fogyókúrát gyakran nagyon összetett és stresszes folyamatnak tekintik.

Az igazság az, hogy sokan feleslegesen komplikálják a fogyókúrát azzal, hogy különféle gyorsítószerekkel és extrém módszerekkel próbálkoznak, például a nagyon szigorú, tiltó és korlátozásokkal teli diétákkal.

Karlovka – a lusta férfi zabpehely-lepénye

Karlovka. Mi ez valójában? És hogy készítsük el magunknak otthon? 

Leggyakrabban ezt kérdezik a Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4Fit segítségével csoport új tagjai, amikor a „karlovka” névvel találkoznak.

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner