Mi a fényhigiénia, és miért játszik kulcsszerepet a fény a minőségi alvásnál?
Fény. Mit gondolnak, amikor meghallják a fény szót? Valaki egy kristálycsillárra gondol, valaki egy izzóra, valaki a Napra.
Jelenleg az évnek olyan időszakában vagyunk, amikor kevés a természetes fény. Viszont a fény, avagy a napfény nélkülözhetetlen az emberi egészség megőrzéséhez, antidepresszáns hatása van, befolyásolja a kognitív és fizikai teljesítményt, és szabályozza a cirkadián ritmust – vagyis az aktív ébrenlét és alvás természetes váltakozását idézi elő.
A fénynek köszönhetően élünk. Az elmúlt évtizedekben a mesterséges fénynek köszönhetően még éjszaka is aktívan élünk, vagyis akkor is, amikor ez évezredekig egyáltalán nem volt természetes. Még ma sem természetes. Annak ellenére, hogy a villamosítás lélegzetelállító előnyökkel járt társadalmunk számára, éppen most van az az idő, amikor kezd világossá válni, hogy vissza kell térnünk a sötét éjszakákhoz.

Ahogyan az is fontos, hogy napközben elegendő természetes fényt biztosítsunk szervezetünknek, ugyanolyan fontos az éjszakai sötétség biztosítása is. Ezért hallunk az úgynevezett fényhigiéniáról az emberi alvás minőségének javítása és az ébrenléti teljesítmény növelése szempontjából. A fényhigiéniába beletartozhat a nappali fény és a mesterséges világítás minősége a nap folyamán, illetve annak megszüntetése a saját éjszakánk során (mindenkinek egy kicsit más a cirkadián ritmusa, és természetes, hogy máskor alszik, éppen ezért beszélünk saját éjszakánkról).
Milyennek kellene lennie egy egészséges ember megfelelő fényhigiéniájának?
Az egyéni nap első harmadában-félében célszerű a lehető legnagyobb intenzitású nappali fényt biztosítani – ha lehetséges, azt javaslom, hogy sétáljanak a munkahelyükre, töltsenek minél több időt a szabadban, és ha rendszeresen sportolnak, próbálják áthelyezni ezeket a tevékenységeket a nap első felére, ehhez ideális a nappali fény.
Még zárt helyen is lehet megfelelő megvilágítás mellett tartózkodni – válasszanak olyan teljes spektrumú izzókat, amelyek a fényspektrum összes színében egyszerre ragyognak. Nem javaslom a szűrővel ellátott szemüveg viselését a nappali világosban. Sok mítosz kering a kék és zöld fény emberi egészségre gyakorolt káros hatásairól, de ne tévesszen meg bennünket. Szükségünk van a kék és zöld fények összetevőire, napközben a fénynek ez a spektruma kulcsfontosságú, ami támogatja kognitív és fizikai teljesítményünket, javítja hangulatunkat.

Viszont az elalváskor kerülni kell a kék és zöld fényt. Ugyanis szinkronizálja a cirkadián rendszert, és az esti és éjszakai órákban a szemünkre gyakorolt hatása hamis jelzést ad az agynak, hogy még nappal van, ami gátolja a melatonin hormon -„alvás”- termelődését.
Ha valóban segíteni akarják a bioritmusukat és javítani szeretnének az alvásuk minőségén, akkor a szűrővel ellátott szemüveget körülbelül egy órával az elalvás előtt és éjszakai ébredéskor használják. Sötétítsenek be rendesen, és távolítsanak el minden fényforrást a hálószobából – még a legkisebb fényeket, visszajelzőket is. Ha nem tudnak megfelelő sötétséget elérni az alváshoz, használjanak szemmaszkot az alváshoz. A formája egyáltalán nem számít, a lényeg, hogy ne engedjen be fényt, jól illeszkedjenk az arcra, és legyen kényelmes.
Ha egy pillanatra elgondolkodnak azon, hogy mit tesznek és mit nem tesznek meg az alvásukért és a bioritmusukért, akkor biztosan találnak valamit, amin még javíthatnak. A fent említett ajánlások az abszolút alapokat jelentik, de sok más kisebb-nagyobb lehetőség is létezik, amelyekkel a biodinamikus életmódot lehet elérni.
Hogy miért fontos a biodinamikus életmód az egészség szempontjából, a Hogyan állítsunk be a bioritmust és legyünk fittek? cikkben leírtam. Ne feledjék, hogy bár a fény jótékony hatással lehet az egészségre, a nem megfelelő alkalmazása nagyon káros lehet a szervezetünkre és lelkünkre.
fotó: cz.depositphotos.com
RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.
A cirkadián ritmusokkal és az alvással foglalkozik, valamint kapcsolatukkal a metabolikus-rendszerrel. Szakterülete az alvás, a fény és az élelmiszer-higiénia. Munkájának célja, hogy segítsen az embereknek megérteni a saját alvásukat és bioritmusukat, valamint információt és motivációt adni a belső ritmusukkal való harmónia eléréséhez. Azaz napközben produktívak legyenek, éjszaka pedig tudjanak rendesen pihenni és aludni.
25.3.2025
Dine4fit.hu
Cikkek, Érdekességek