Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Mi a fényhigiénia, és miért játszik kulcsszerepet a fény a minőségi alvásnál?

Fény. Mit gondolnak, amikor meghallják a fény szót? Valaki egy kristálycsillárra gondol, valaki egy izzóra, valaki a Napra.

Jelenleg az évnek olyan időszakában vagyunk, amikor kevés a természetes fény. Viszont a fény, avagy a napfény nélkülözhetetlen az emberi egészség megőrzéséhez, antidepresszáns hatása van, befolyásolja a kognitív és fizikai teljesítményt, és szabályozza a cirkadián ritmust – vagyis az aktív ébrenlét és alvás természetes váltakozását idézi elő.

A fénynek köszönhetően élünk. Az elmúlt évtizedekben a mesterséges fénynek köszönhetően még éjszaka is aktívan élünk, vagyis akkor is, amikor ez évezredekig egyáltalán nem volt természetes. Még ma sem természetes. Annak ellenére, hogy a villamosítás lélegzetelállító előnyökkel járt társadalmunk számára, éppen most van az az idő, amikor kezd világossá válni, hogy vissza kell térnünk a sötét éjszakákhoz.

Jak by ideálně měla vypadat kvalitní světelná hygiena zdravého člověka?

Ahogyan az is fontos, hogy napközben elegendő természetes fényt biztosítsunk szervezetünknek, ugyanolyan fontos az éjszakai sötétség biztosítása is. Ezért hallunk az úgynevezett fényhigiéniáról az emberi alvás minőségének javítása és az ébrenléti teljesítmény növelése szempontjából. A fényhigiéniába beletartozhat a nappali fény és a mesterséges világítás minősége a nap folyamán, illetve annak megszüntetése a saját éjszakánk során (mindenkinek egy kicsit más a cirkadián ritmusa, és természetes, hogy máskor alszik, éppen ezért beszélünk saját éjszakánkról).

Milyennek kellene lennie egy egészséges ember megfelelő fényhigiéniájának?

Az egyéni nap első harmadában-félében célszerű a lehető legnagyobb intenzitású nappali fényt biztosítani – ha lehetséges, azt javaslom, hogy sétáljanak a munkahelyükre, töltsenek minél több időt a szabadban, és ha rendszeresen sportolnak, próbálják áthelyezni ezeket a tevékenységeket a nap első felére, ehhez ideális a nappali fény.

Még zárt helyen is lehet megfelelő megvilágítás mellett tartózkodni – válasszanak olyan teljes spektrumú izzókat, amelyek a fényspektrum összes színében egyszerre ragyognak. Nem javaslom a szűrővel ellátott szemüveg viselését a nappali világosban. Sok mítosz kering a kék és zöld fény emberi egészségre gyakorolt ​​káros hatásairól, de ne tévesszen meg bennünket. Szükségünk van a kék és zöld fények összetevőire, napközben a fénynek ez a spektruma kulcsfontosságú, ami támogatja kognitív és fizikai teljesítményünket, javítja hangulatunkat.

Jak by ideálně měla vypadat kvalitní světelná hygiena zdravého člověka?

Viszont az elalváskor kerülni kell a kék és zöld fényt. Ugyanis szinkronizálja a cirkadián rendszert, és az esti és éjszakai órákban a szemünkre gyakorolt ​​hatása hamis jelzést ad az agynak, hogy még nappal van, ami gátolja a melatonin hormon -„alvás”- termelődését.

Ha valóban segíteni akarják a bioritmusukat és javítani szeretnének az alvásuk minőségén, akkor a szűrővel ellátott szemüveget körülbelül egy órával az elalvás előtt és éjszakai ébredéskor használják. Sötétítsenek be rendesen, és távolítsanak el minden fényforrást a hálószobából – még a legkisebb fényeket, visszajelzőket is. Ha nem tudnak megfelelő sötétséget elérni az alváshoz, használjanak szemmaszkot az alváshoz. A formája egyáltalán nem számít, a lényeg, hogy ne engedjen be fényt, jól illeszkedjenk az arcra, és legyen kényelmes.

Ha egy pillanatra elgondolkodnak azon, hogy mit tesznek és mit nem tesznek meg az alvásukért és a bioritmusukért, akkor biztosan találnak valamit, amin még javíthatnak. A fent említett ajánlások az abszolút alapokat jelentik, de sok más kisebb-nagyobb lehetőség is létezik, amelyekkel a biodinamikus életmódot lehet elérni.

Hogy miért fontos a biodinamikus életmód az egészség szempontjából, a Hogyan állítsunk be a bioritmust és legyünk fittek? cikkben leírtam. Ne feledjék, hogy bár a fény jótékony hatással lehet az egészségre, a nem megfelelő alkalmazása nagyon káros lehet a szervezetünkre és lelkünkre.

fotó: cz.depositphotos.com

RNDr. Ing. Eva Andrlíková, Ph.D.

biorytmy-andrlikova.cz

A cirkadián ritmusokkal és az alvással foglalkozik, valamint kapcsolatukkal a metabolikus-rendszerrel. Szakterülete az alvás, a fény és az élelmiszer-higiénia. Munkájának célja, hogy segítsen az embereknek megérteni a saját alvásukat és bioritmusukat, valamint információt és motivációt adni a belső ritmusukkal való harmónia eléréséhez. Azaz napközben produktívak legyenek, éjszaka pedig tudjanak rendesen pihenni és aludni.

Dine4fit.hu

25.3.2025 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek

Az archívumból

Az egészséges bélrendszer kulcs a fogyáshoz és az erősebb immunitáshoz

Bélrendszerünk több baktériumot tartalmaz, mint amennyi emberi sejtünk van! Kis túlzással ezért azt mondják, hogy eldöntendő, hogy a mikroorganizmusok népesítenek be minket, vagy mi népesítjük be őket.

Sajnos még nem ismerjük a mikrobiom és a bélrendszer működésének minden részletét.

Kapcsolódó cikkek

A fogyókúra nem csak a kilókról szól: Hogyan és miért kell megmérni a derék és a csípő kerületét

Az emberek igyekeznek lefogyni, főleg az ünnepek után, ugyanakkor nem is annyira a súlyon van a hangsúly.

Sokan közülünk naponta mérik a testsúlyukat, feljegyzik azt, esetleg újraszámolják a BMI-t, azaz a testtömegindexünket. Azonban nem biztos, hogy ezeknek az értéknek annyira jelentős szerepük van a fogyókúra során.

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció (2. rész): Gondoljunk másképp az ételre

Elegük van már a diéták és a tiltások végtelen körforgásából?

Talán itt az ideje abbahagyni a csodamegoldások keresését, és elkezdeni úgy tekinteni az ételre, mint aminek segítenie kell, nem pedig korlátoznia.

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció: Alapvető információk és célok kitűzése

Januárban a cseh nyelvű „Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével” Facebook-csoportban futott egy #nemleszekjegmadar kihívás, ami az újévi fogadalmak megvalósítását hivatott segíteni.

De a fogyókúrába és az életmód váltásba az idén tavasszal is sokan akarnak belevágni, abban a reményben, hogy nyáron (főleg nyaraláskor) sokkal jobban fogják majd érezni magukat.

Újdonság! Ügyelj a köröcskékre még a feljegyzés előtt.

A Dine4Fit alkalmazás Prémium verziójában egy teljesen új funkcióval állunk rendelkezésedre, melynek köszönhetően könnyebben haladhatsz a kitűzött cél felé.

Monika Hronová táplálkozási tanácsadó: Hogyan tervezzük meg hatékonyan a kiegyensúlyozott étrendünket

Az étrendünk tervezése kulcsfontosságú lehet a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel és a céljainak eléréséhez – legyen szó az erőnlétünk javításáról, a hatékonyabb regenerációról, vagy csupán a tudat miatt, hogy egészségesen étkezünk.

Gyakran okoz gondot az elegendő fehérjebevitel tervezése, ami nagyon fontos a szervezetünk számára. Hogyan csináljuk?

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner