Dine4Fit: Hogyan és mivel pótoljuk a fehérjéket az étrendben
A rostokhoz hasonlóan (megtalálják a Hogyan és mivel egészítsük ki a rostokat az étrendünkben cikkben), a Dine4Fit alkalmazás legtöbb új felhasználója azt tapasztalja, hogy sokszor a fehérjéket jelző köröcske sem akar bezöldülni.
Mik is a fehérjék, és hogyan érhetjük el, hogy eleget fogyasszunk belőlük?

Rövid áttekintést adunk a legfontosabb információkról, amelyekről tudniuk kell, még mielőtt a Dine4Fit alkalmazással belevágnának az étrend összeállításába, esetleg azon bosszankodnának, hogy nem igazán akar összeállni. Ne aggódjanak. Csak porolják le az iskolai tananyagokat, majd vessenek be néhány trükköt és praktikus tippet. Nézzék meg.
Az étrend alapvető összetevői: szénhidrátok, fehérjék és zsírok
A fehérjék az étrend alapelemei közé tartoznak (a szénhidrátokkal és zsírokkal együtt), mi makrotápanyagoknak (egyesek közismerten makróknak), vagy makro-összetevőknek hívjuk. Állati és növényi forrásokból juthatunk hozzájuk. Melyek a legalkalmasabbak? Ebben a cikkben találnak néhány példát…

Még egyszer dióhéjban: Milyen ételeket együnk, hogy elegendő fehérjét kapjunk
A fehérjék testünk minden sejtjének részét képezik, és egyben nagyon fontos összetevői az immunrendszernek is. Részei az enzimeknek, hormonoknak, fontos nitrogéntartalmú vegyületeket képeznek, amelyek szükségesek szervezetünk megfelelő működéséhez. Honnan tudhatjuk, hogy elég fehérjét fogyasztunk, és milyen ételekkel egészíthetjük ki az étrendünkben?

Fehérjék: Hogyan lehet elérni az étrendben az ajánlott értéket?
Ahogy fentebb említettük, a fehérjék zöld köröcskéjének elérése a Dine4Fit alkalmazásban egyáltalán nem nehéz. Elég csak átgondolni, hogy mit esznek, és egy kicsit tervezni az étrendjüket. A különböző típusú élelmiszerek fehérjetartalmát könnyen megtalálják akár az interneten is.

Kell-e tartalmaznia a kiegyensúlyozott étrendnek protein megjelöléssel ellátott termékeket?
A jó hír az, hogy a fehérje segíthet a fogyásban. De legyenek óvatosak. Ehhez nem kell PROTEIN feliratú termékeket vásárolni. Ne tévesszen meg senkit a népszerű reklámfogás, és csak egy varázsszó miatt kínálják magasabb áron az termékeket.

Mikor és hogyan kell kiegészíteni a fehérjéket protein-porral?
Helena Vávrová DiS., a tapasztalt táplálkozási tanácsadó erről ezt mondja:
„Én azt javaslom a saját ügyfeleimnek, hogy először próbálják meg feltölteni a fehérje köröcskét a Dine4Fit alkalmazásban hétköznapi élelmiszerekkel. Biztosan megoldható, csak játszani kell vele egy darabig, tippeket szerezni a csoportból, vagy egyszerűen csak tanácsot kérni az étrendhez egy megbízható szakértőtől – legalábbis az elején.
Nézzék meg, hogy melyek a legnagyobb fehérjeforrások, legyen az növényi vagy állati eredetű, és mindig legyen belőle otthon tartalék, hogy az ételek elkészítésekor legyen mindig kéznél. Meglátják, hogy ha átgondolva fogják előre tervezni a napi étrendjüket, akkor minimum 100 g fehérjét elfogyasztani naponta tényleg nagyon könnyű.
Csak abban az esetben javaslom a fehérjeforrások kiegészítését minőségi proteinporral, ha ez valamilyen oknál fogva hosszú távon mégsem működik. Néha.
Hébe-hóba én is szoktam használni, ha nincs időm a minőségi ételre. Jobb, mint valami butaság után nyúlni, ha éhesek vagyunk.
Vannak, akiknek gondot okozhat a proteines italok fogyasztása, de ügyesen elrejthető az egészséges desszertekbe, süteményekbe vagy zabpehelybe is. Szerintem nagyon fontos odafigyelni elsősorban a protein minőségére és összetételére.“
fotó: cz.depositphotos.com, illusztráció: Johanka Ilčíková
16.4.2025
Dine4fit.hu
Cikkek, Érdekességek