MUDr. Marie Skalská: Aki hálás, az boldogabb. És lehet karcsúbb is!
Milyen sikerben volt ma részük? Milyen jó élményük volt ma? Min tudtak ma nevetni egy jót? Mi tette ma Önöket boldoggá? Miért hálásak ma?
Minden kérdésre tudnak válaszolni? Ha IGEN, gratulálok, valószínűleg tudják, hogyan kell hálásnak lenni.
A hála pozitív érzelmi reakció a kedvesség, segítség vagy ajándék elfogadására, és kulcsszerepet játszik az interperszonális kapcsolatokban és pszichológiai jólétünkben. A kutatások azt mutatják, hogy a hála javíthatja a mentális egészséget, képes csökkenti a stresszt és javíthat az alvás minőségén. A hála erősíti a társadalmi kötelékeket, erősíti az elégedettségünket az élettel, támogatja a proszociális viselkedést, az önzetlenséget.
A hála gyakorlása nemcsak a lelki, hanem a testi egészséget is javítja. A hálaérzet csökkenti a szisztolés és a diasztolés vérnyomást, csökkenti a gyulladásos hatásokat. Például egy hálaadás után, ami hálaérzethez vezet a kutatásból látszik, hogy csökkent az amygdala aktivitás, ami a stresszreakciók központja, és ezt követően csökkent a gyulladást elősegítő anyagok termelődése.
A hála rendszeres gyakorlásával jobban érzékelhetjük szervezetünket és annak szükségleteit. Szervezetünk szükségleteinek tudatos érzékelése alapján így jobban és racionálisabban választhatunk ételt, és motiváltabbak is lehetünk a fizikai aktivitásokra. A tanulmányok azt mutatják, hogy azoknál az embereknél, akik hálásak, általában jobb kapcsolatot ápolnk a testükkel és egészségükkel, ami hozzájárul a fenntarthatóbb fogyáshoz.
Hála és a fogyás
Annak köszönhetően, hogy a hála hatással van a testi és mentális egészségünkre, nagyon jótékony hatással lehet a fogyás folyamatára. A hála gyakorlása csökkenti a kortizolszintet.
A kortizol a mellékvesekéregben termelődő hormon, ami kulcsfontosságú a stresszválaszban, ráadásul növeli az étvágyat és elősegíti a zsírraktározást, különösen a hasi területeken.
Ha tiszteletben tartjuk a testünket, észleljük szükségleteinket, érzelmi beállításainkat, nagyobb valószínűséggel tudjuk ellenőrzés alatt tartani étkezési szokásainkat. Nagyobb valószínűséggel fogunk így megfelelő ételeket választani, és megfelelő étkezési szokásokat kialakítani. Észrevehetjük, pl. amikor a negatív érzelmeinkre impulzív módon evéssel reagálunk.
Próbálják meg, ha nem így tesznek, hogy minden étkezés előtt pár másodpercre adjanak hálát az ételért, úgy, mint régen és sok helyen ma is szokás, mert ugye a teli tányér sincs ingyen. Nagyszerű lehetőség az ún. tudatos étkezéshez, ami a fogyásnál mindenképpen kifizetődik.
Hála és a mozgás
A hála gyakorlása növelheti a fizikai aktivitás iránti kedvet is. Ha mentálisan jól érezzük magunkat, akkor motiváltabbak vagyunk a mozgásra és az egészségünket támogató tevékenységekre.
Legyen szó akár a rendszeres edzésről, sétáról vagy kisebb nyújtásokról. A hála segít abban, hogy ezeket a tevékenységeket életünk pozitív részeként és ahhoz való hozzájárulásként tekintsük, „hogy megtehetjük”, nem pedig kötelességnek, „mert muszáj”.
Sokan vagyunk vele úgy, hogy amikor a fizikai korlátozottság miatt nem tudunk annyit mozogni, amennyit szeretnénk, csak akkor vesszük észre, hogy mekkora ajándék a mozgásszabadság.
Hála, alvás és fogyás
A hála másik fontos előnye az alvásminőség javítása. Tudományos kutatásokból tudjuk, hogy ha 6 óránál kevesebbet alszunk, akkor nő az elhízás kockázata. A minőségi alvás elengedhetetlen az éhség- és jóllakottsághormonok megfelelő szabályozásához. Ha fáradtak vagyunk, hajlamosabbak vagyunk cukor- és zsírtartalmú ételeket választani.
Az elalvás előtti hála gyakorlása, koncentrálva az elmúlt nap pozitív eseményeire, felidézve, hogy miért vagyunk hálásak, segít könnyebben és gyorsabban elaludni, és jobb minőségű alvást biztosít.
A hála tehát egy nagyszerű eszköz, ami harmonizálja lelki és testi jólétünket. A „jólét” elérése ideális az aktív életmódhoz, a test és a lélek ideális állapota a sikeres fogyókúrához, legnagyobb eséllyel annak hosszú távú fenntartására.
Fogyókúra alatt nagyon gyakran előfordul, hogy a fogyás üteme nem egyenletes, eleinte gyorsabb – főleg ha a súlyfelesleg is nagyobb -, majd lelassul, vagy teljesen leáll. Ha hálásak leszünk a súlyunk megőrzéséért is, azért, mert a szervezetünk számára előnyösebb étrendet állítottunk össze, könnyebben átvészeljük majd a kockázatosabb időszakokat.
Hasonló helyzet, amikor ismét segítségünkre lesz a hála, amikor elkezdünk fogyni, de az erősítő edzések beiktatásával növeljük az izomtömeget, csökken a zsírszövet mennyisége. Annak ellenére, hogy helyesen cselekszünk, a mérleg mindig ugyanannyit fog mutatni, és ez demotiváló lehet. Az ilyen helyzetben is jó, ha pozitívan értékeljük, hogy „felkeltünk a kanapéról”, elkezdtünk sportolni, többet mozogni, jobb étrendet állítottunk össze, mert az aktív életmód a legkomplexebb gyógyszer, amit adhatunk a szervezetünknek.
A hála gyakorlásával karcsúsíthatjuk testünket, és javíthatunk a pszichológiai jóléten, magasabb szintű boldogságot fogunk érzékelni, ellenállóbbak leszünk a stresszel és a negatív érzelmekkel szemben, amelyek a fogyókúra alatt a leggyakoribb akadályok.
fotó: cz.depositphotos.com
MUDr. Skalská Marie
Aktív életmód coach, orvos, lektor, fitnesz oktató és sportszakértő. A Pro Fit Institut alapítója, az FTVS UK (Komenský Egyetem) oktatója, nemzetközi szakmai társaságok tagja.
Lelkesen segít kialakítani az étrendet és a testmozgást az ügyfelei igényei, lehetőségei és ízlése szerint. Ambulánsként a Sportorvosi centrum-ban a sportgyógyászattal és táplálkozással foglalkozik gyerekektől egészen az élsportolókig.
8.1.2025
Dine4fit.hu
Cikkek, Érdekességek