Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Miluška Burdová táplálkozási tanácsadó a „Fit s chutí”-ból: Jégmadár

A jégmadár körülbelül 16,5 cm nagyságú madár, nagyon jellegzetes színű, narancssárga hassal, a háta, szárnyai, fejbúbja és tarkója csillogó kék színű. Egy másik jellegzetes tulajdonsága a feltűnően hosszú, hegyes csőr.

Röviden ír róla a Wikipédia. És ehhez hozzá kell tenni, hogy…

Výživová poradkyně Miluška Burdová z Fit s chutí: Ledňáček

A jégmadárnak lehetne nevezni az olyan embereket is, aki január 1-jén elhatározzák, hogy lefogynak/elkezdenek egészségesen étkezni/edzeni, és teljes erőbedobással belevágnak. Jégmadárnak hívhatjuk, mert januárban kezdik és még januárban be is fejezik.

Miért nem kitartó a jégmadár, és miért nem éri el a kitűzött célt?

  • Óriási a motivációja, de nincs elég akarata és fegyelme.
  • Nyilvánvalóan irreális célokat tűz ki maga elé.
  • Úgy érzi, egy hét alatt az egész életét megváltoztatja.
  • Minden rossz szokásán azonnal szeretne változtatni.
  • Extrém dolgokhoz folyamodik.
  • Keresi a gyorsabb lehetőségeket (pl. „tablettás” diétákat).

Reális leírás a jégmadárról az én tapasztalataim alapján

Egy túlsúlyos hölgy, mozgás nélkül, sem neki sem a családjának nem megfelelő az étrendje. A hölgy január 1-jén rááll a mérlegre, megriad, és azonnal változtatni akar mindenen. Készít egy „tervet”: nem fog enni péksüteményeket, elhagyja a köreteket, nem fog reggelizni (mert állítólag az időszakos böjt betartásakor lehet a legjobban lefogyni), minden nap legalább 30 percet fog futni, hétvégén pedig üres gyomorral (mert állítólag csak így lehet zsírt égetni). Fehérjeporokat vásárol magának az elmaradt étkezések pótlására, beszerez néhány futóruhát, és néhány súlyzót az otthoni edzésekhez.

Výživová poradkyně Miluška Burdová z Fit s chutí: Ledňáček

És belevág. Két napig megy is minden rendeben, a futás kicsit durva, de valahogy kibírható. Harmadnapra elfogy az ereje: fáj a lába a futástól, éhes és fáradt. Délután vesz három fánkot, egy zacskó chipset és csokit, és az egészet még az autóban megeszi, hogy a családja ne lássa. Általában így járnak a jégmadarak. Van, aki tovább bírja, van, aki nem annyira extrém, de hasonlóan végzi (demotiváltan, kimerülten, a további kudarcok érzésével, és abban a hitben, hogy nála semmi sem működik, és nincs is értelme próbálkozni).

Mit tehetünk tehát, hogy ne legyünk olyanok, mint a jégmadár?

Az első szabály az, hogy a kitűzött céloknak REÁLISNAK kell lenniük. Sosem futottam, így nem fogom kitűzni a heti 5 nap futást, inkább csak a tempósabb gyaloglást. Szénhidrát típusú vagyok, ezért nem fogom elhagyni a köreteket és a péksüteményeket az étkezéseimből. Túlsúlyos vagyok, ezért nem tűzhetem ki célul azt, hogy már februárban úgy nézzek ki, mint Twiggy fiatal korában.

Kerüljék az éhezést! Egyenek mindent, de kevesebbet, csak az ultrafeldolgozott ételeket kerüljék, például az ostyákat vagy az édes pékárukat. Fogyasszanak inkább gyümölcsöt és zöldséget. A Dine4FIt alkalmazás beállításakor legyenek őszinték – ne becsüljék túl az aktivitást, de ne is becsüljék alá. Az ételnek ízleni kell, ez egy alap dolog. Ha brokkolit fognak magukba tömködni, amit máskor sosem esznek, nem fogják kibírni.

Co dělat, abychom nedopadli jako ledňáčci?

Ne csinálják egyedül – vonják be a családjukat, menjenek együtt sétálni, főzzenek mindenkinek (esetleg maguknak valamilyen más variácót).

Keressenek egy partnert, akivel minden nap írnak (vagy beszélnek), hogy mit ettek és hogyan haladnak. Azzal a tudattal, hogy Annának el kell majd mondani a három fánkot is, lehet, hogy inkább meggondolják magukat.

A mérlegelést és a méréseket hétfő reggel végezzék. Miért pont hétfőn? Mert a hétvégék a legbonyolultabbak szoktak lenni, főleg, ha a család nincs oda a változtatásokért. Ha tudják, hogy hétfőn fogják mérni magukat, könnyebben fogják visszautasítani a szombati sört és a vasárnapi süteményt, főleg az elején, amikor még mindig nem tudják azt mondani, hogy „csak egyet, és elég”.

Ha újra átnézik az összes pontot, észrevehetik, hogy ez egy kicsit amolyan pszichológiai játék önmagukkal. Az a lényeg, hogy jól érezzék magunkat. Ne nehezítsék meg feleslegesen a dolgokat. Minél kényelmesebb új szokásokat fognak bevezetni, annál nagyobb lesz az esélye, hogy meg is maradnak. Szándékosan nem írtam ide, hogy mennyi zöldséget kell fogyasztani, vagy mennyire fontos a fehérje. Tanácsot szerettem volna adni, hogyan tudják elkerülni a leggyakoribb hibákat, hogy most SIKERÜLJÖN.

Figyelmeztetés

Az itt felsorolt információkat az ÉN praxisomból a SAJÁT tapasztalataim alapján gyűjtöttem össze, amikor az ügyfeleimmel átbeszéltük a korábbi kudarcok okait. Ha Önöknek más a tapasztalatuk, vagy nem értenek egyet minden ponttal, nem fogom megcáfolni. Ez így van rendjén, nem vonatkozik minden mindenkire.

fotó: cz.depositphotos.com

Miluška Burdová

www.fitschuti.eu

  • Szakképzett táplálkozási tanácsadó – államvizsgával záruló szakképesítés
  • A Cseh Köztársaság Táplálkozási Tanácsadói Szövetségének tagja
  • Táplálkozási tanácsadó 2016 óta. Egyéni táplálkozási tervek összeállítása, online tanácsadás.
  • Eredeti cikkek, receptek a FB-oldalon találhatóak – Fit s chutí (Fitt jóízűen)
  • Az étel egész életünkben végig kísér minket, és nem zárhatjuk ki az életünkből,mint bármilyen más függőséget. Ezért lett az oldal neve Fitt jóízűen „Semmilyen étrend sem tanít meg helyesen étkezni. Az ételt meg kell érteni, és szeretni kell“.

Dine4fit.hu

12.2.2025 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek, Hogyan fogyókúrázzunk egészségesen?

Az archívumból

Mgr. Tereza Rogalewiczová: Testösszetétel analízis

A testösszetétel elemzésére használt eszközök manapság egyre gyakoribban megtalálhatósak a rendelőkben, táplálkozási tanácsadóknál, és a sportközpontokban.

A test összetételén kívül, azaz az izom-, zsír-, víz stb. információkon túlmenően az emberek tápláltsági állapota is megállapítható. Pontosabb képet adnak a túlsúly vagy az elhízás mértékéről, valamint az esetleges alultápláltságról is. Ez egy érdekes kiegészítés, amelynek köszönhetően néhány egészségügyi paraméter is megfigyelhető.

Kapcsolódó cikkek

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció (2. rész): Gondoljunk másképp az ételre

Elegük van már a diéták és a tiltások végtelen körforgásából?

Talán itt az ideje abbahagyni a csodamegoldások keresését, és elkezdeni úgy tekinteni az ételre, mint aminek segítenie kell, nem pedig korlátoznia.

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció: Alapvető információk és célok kitűzése

Januárban a cseh nyelvű „Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével” Facebook-csoportban futott egy #nemleszekjegmadar kihívás, ami az újévi fogadalmak megvalósítását hivatott segíteni.

De a fogyókúrába és az életmód váltásba az idén tavasszal is sokan akarnak belevágni, abban a reményben, hogy nyáron (főleg nyaraláskor) sokkal jobban fogják majd érezni magukat.

Újdonság! Ügyelj a köröcskékre még a feljegyzés előtt.

A Dine4Fit alkalmazás Prémium verziójában egy teljesen új funkcióval állunk rendelkezésedre, melynek köszönhetően könnyebben haladhatsz a kitűzött cél felé.

Monika Hronová táplálkozási tanácsadó: Hogyan tervezzük meg hatékonyan a kiegyensúlyozott étrendünket

Az étrendünk tervezése kulcsfontosságú lehet a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel és a céljainak eléréséhez – legyen szó az erőnlétünk javításáról, a hatékonyabb regenerációról, vagy csupán a tudat miatt, hogy egészségesen étkezünk.

Gyakran okoz gondot az elegendő fehérjebevitel tervezése, ami nagyon fontos a szervezetünk számára. Hogyan csináljuk?

Dine4Fit: Hogyan és mivel pótoljuk a fehérjéket az étrendben

A rostokhoz hasonlóan (megtalálják a Hogyan és mivel egészítsük ki a rostokat az étrendünkben cikkben), a Dine4Fit alkalmazás legtöbb új felhasználója azt tapasztalja, hogy sokszor a fehérjéket jelző köröcske sem akar bezöldülni.

Mik is a fehérjék, és hogyan érhetjük el, hogy eleget fogyasszunk belőlük?

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner