A fogyókúra nem csak a kilókról szól: Hogyan és miért kell megmérni a derék és a csípő kerületét
Az emberek igyekeznek lefogyni, főleg az ünnepek után, ugyanakkor nem is annyira a súlyon van a hangsúly.
Sokan közülünk naponta mérik a testsúlyukat, feljegyzik azt, esetleg újraszámolják a BMI-t, azaz a testtömegindexünket. Azonban nem biztos, hogy ezeknek az értéknek annyira jelentős szerepük van a fogyókúra során.
Mert ahogy már többször is találkozhattunk vele blogunk cikkeiben, egy kilogramm zsír és egy kilogramm izom ugyanannyit nyom, de teljesen más jelentősége van az egészség szempontjából. A Dine4Fit alkalmazásban talán észrevették, hogy nemcsak a testsúlyt kell rögzíteni, hanem a nyak, a karok, a csípő, a has kerületét, a magasságot, a derék kerületét, a felső és alsó mellkas kerületét, a combok kerületét, az alkar kerületét, a vádli kerületét (mindegyiket cm-ben), a zsigeri zsírt, az izmokat, a zsírt és a vizet is (ezeket viszont százalékban).

Hogyan és miért kell mérni a derék kerületét
Sokak számára – például nekem – ez több szempontból is kissé megoldhatatlan feladat. Érdekes kérdéseket tettem fel magamnak: „Hogyan a derék körül? Hol van a derekam? A köldököm alatt? A köldököm környékén?” A pontos meghatározás szerint a derék a csípőcsont felső része és a bordakosár alsó, utolsó csontja között középen helyezkedik el. De ettől nem lettem okosabb. Tehát egészen egyszerűen – a derekat általában egy kicsit a köldök felett mérjük. Amikor a csípőjükre teszik a kezeiket, általában a törzsük legkeskenyebb részére helyezik őket, és itt kell mérni a derék kerületét.
- Nyugodt (normális) kilégzés közben mérjük, nem behúzott hassal, és meztelen testen. Ha a mérést ruhában végzik, nem fognak sokat megtudni. A legjobb, ha szabó mérőszalagot használnak, és nem szabad szorosnak lennie.
Az ideális érték, aminek lennie kellene, nőknél 80 cm, férfiaknál pedig 94 cm. Nők esetében a kockázati értékek 88 cm felett, férfiaknál pedig 102 cm felett vannak – ez már túlsúlyra utal, és arra, hogy a hasban zsírok raktározódnak, amit viszcerális (zsigeri) zsírnak neveznek, és amiről mindjárt bővebben is beszélünk.
Hogyan kell megmérni a csípő kerületét
A csípőbőséget a csípő legszélesebb részén kell mérni. Azaz a csípőízületek és a fenék körül, ahol a legnagyobb a izé…, szóval a domborulat. Méréskor álljanak összezárt lábakkal. A csípőbőség ismeretében kiszámítják az úgynevezett WHR és WHtR indexet. Erre számos képletet találhatnak az interneten, sőt, webes kalkulátorokat is. Egyetlen fontos dolgot kell tudniuk, teljesen laikus módon. Ha egészségesek akarnak lenni, a hasuknak mindig kisebbnek kell lennie, mint a fenekük.
Viszcerális zsír
A viszcerális zsír (zsigeri zsír), leegyszerűsítve mondva a hasi zsírt jelenti. Ez a zsír azért rossz, mert körülveszi a belső szerveiket. A tömege növekedhet, miközben a testsúlyuk változatlan marad, vagy akár még veszítenek is egy kicsit a testsúlyból. Ráadásul még a teljes testzsírszázalék arányának sem kell feltétlenül megváltoznia.
- Az életkor előrehaladtával egyre inkább halmozódik, nőknél gyakran a menopauza után. A derékbőség mérésével tudjuk megmérni.
A centiméterek száma azt jelzi, hogy mennyi zsigeri zsír halmozódott fel a testükben. Minél több centiméterrel nagyobb a derekuk kerülete, és így a zsírréteg is, annál nagyobb a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az érrendszeri problémák, a stroke, az ízületi gyulladás, a demencia stb. kockázata is. A zsigeri zsír mérésére léteznek személyi mérlegek is. Például a Tanita mérleg 1-től 59-ig terjedő skálával rendelkezik, ahol az 1-től 12-ig terjedő érték a zsír normál értékét jelenti, a 13-tól nagyobb érték pedig a növekvő mennyiséget.
Hogyan mérjük a testünk zsír-és a víztartalmát
A bőr alatti zsír nem annyira veszélyes, mint a viszcerális zsír. Nem szép, de nem nyomja a belső szerveket, és nincs olyan közvetlen hatása az erekre. Persze ezzel nem azt állítjuk, hogy egészséges.
A probléma az, hogy még a legjobb mérlegek sem mutatják meg, hogy mennyi bőr alatti zsír van rajtunk, és mennyi zsigeri zsír van a hasunkon. Valószínűleg a legpontosabban – de még mindig nem annyira – a CT-felvétel mutatja meg ezt a különbséget, de ki akarna hetente CT-vizsgálatra járni, ugye? Ezért a leggyakoribb módszer egy testanalízissel rendelkező személyi mérleg beszerzése. A súly mellett tudja mérni a testzsír százalékos arányát, a test víztartalmát, az izomtömeget (beleértve a belső szerveket is), a viszcerális zsírt, a csonttömeget, az alapanyagcserét vagy a metabolikus életkort is.
- Az ilyen okosmérlegek már 20.000 Ft alatt is elérhetőek. Ha nem szeretnének mérleget venni, megbkérdezhetik valamelyik edzőteremben, hogy alkalmanként használhatják-e a mérlegüket.
Sok olyan cég is megtalálható már, ahol némi fizetség ellenében egy speciális Bodystat mérlegen bioimpedancia-méréseket végeznek, és csak Önökön múlik, hogy hisznek-e abban, hogy ez egy sokkal pontosabb mérés, vagy egy átlagosabb otthoni mérleg is jó lesz ezért annyi pénzért.
Hogyan és mikor kell helyesen megmérni magunkat?
A derék és a csípő kerületének helyes mérésénél fontos, hogy a mérés mindig a test ugyanazon pontjain történjen. Ha például a hasuk legszélesebb pontján kezdték mérni magad, akkor továbbra is ugyanazon a ponton végezzék a méréseket. A méréseket hetente egyszer célszerű elvégezni. Ha már áttértek az egészségesebb étrendre, és többet is mozognak, egy hét után érdekesebb eredményeket fognak látni, mintha minden nap mérnének magukat.
A mérésekhez mindig ugyanazt a mérőszalagot használják, a testsúly mérést pedig ugyanazon a mérlegen és ugyanarra a helyre helyezve kell elvégezni. Hiszen tudják, a konyhai járólapon akár öt dekával is kevesebbet mérhet a mérleg, mint a hálószobában a padlón. És a saját mérlegük pedig általában másképpen van beállítva, mint az anyósnál vagy a szülőknél.
És ne felejtsék el, hogy tudományosan bizonyított, hogy a stressz negatív hatással van a fogyókúrára. Ha minden nap stresszelni fognak minden deka vagy centiméter miatt, az a fogyásban sem fog segíteni.
fotó: cz.depositphotos.com
Jan Lipšanský
Forgatókönyvíró, újságíró, író, a Cseh Televízió munkatársa, jelenleg két fiával töltik kellemesen mindennapjaikat, és együtt utazgatnak.
14.5.2025
Dine4fit.hu
Cikkek, Érdekességek, Hogyan fogyókúrázzunk egészségesen?