Az egészséghez vezető út
és jóléthez
App store rating

Az egészséghez vezető út
és jóléthez

Saša Fraisová: Edzhetünk-e ha nem érezzük jól magunkat?

Szépen megtervezték az edzéseket és a diétákat, izgatottak, hogy újra belevághatnak, majd reggel azzal az érzéssel ébrednek, hogy egy egész lócsorda futott át Önökön az éjszaka folyamán?

Itt van „moribundus“! Mi legyen?

Minden télen megsokszorozódnak azok a kérdések, hogy mi legyen a tornával, ha betegek vagyunk. (És nyári időszakban pedig azt kérdezik, hogy mi legyen a tornával, ha megsérültünk.) Ha valaki január 1-től kezdett bele az egészséges életmódba és becsületes edzésekbe, majd január közepén megjelent a téli influenza, úgy olyan érzése támad, hogy odalesz minden eddigi erőfeszítés, és ezért semmiféleképpen nem hagyhatja abba a programot, amit maga elé kitűzött. De ezzel nem ártunk magunknak többet, mint amennyi haszna van?

Teljesen hétköznapi dolog, hogy néha mindenki megbetegszik. Ez megtörténik az élsportolókkal, a szomszédokkal, és Önökkel is. Mi legyen ilyenkor? Persze, azon kívül, hogy veszük magunknak papírzsebkendőt és teát…

Beszéljünk a szokásos megfázásról és a tipikus téli betegségekről. Mert ha igazi influenzáról lenne szó, a testmozgás lenne az utolsó dolog, ami az eszükbe jutna! Még egy komoly torokfájás vagy hörghurut esetén sem fognak tudni sokat ugrándozni.

Mi a teendő a hagyományos téli megfázás, köhögés és láz esetén?

Sokan, különösen a nők, teljesen normális életmódot folytatnak még ilyen megfázás esetén is. Mert valakinek be kell vásárolnia, gondoskodnia kell a családról, a táppénz nevetséges, a munkahelyen pedig pótolhatatlanok vagyunk! (Azok vagyunk, ki más terjesztené most a betegséget, ugye?) És amikor normális életmódot folytatunk, legfeljebb este kicsit korábban fekszünk le, és beveszünk valami lázcsillapítót, akkor úgy érezzük, hogy az edzésnek is mennie kell. De ez nem ilyen egyszerű.

Mikor lehet még edzeni, és mikortól már nem?

Ha már régóta sportolnak, megfelelő formában vannak, és nem fenyeget semmilyen krónikus betegség (szív, magas vérnyomás, billentyűelégtelenség – mond ez valamit?), akkor folytathatják az edzést – attól függően, hogy érzik magukat – a következő esetekben:

  • Ha tikpikus megfázásról van szó, ami „nyak feletti“ megbetegedés. Röviden sima megfázás.
  • Ha nincs lázuk, nyugodtan mozogjanak továbbra is. Még ha nincs is kedvük egy klasszikus edzéshez, mert félpercenként szükségük van egy zsebkendőre, akkor is tudnak sétálni – a téli séta ráadásul még jót is fog tenni.
  • Ha bírják, lehet a szokásos edzést végezni. Esetleg csökkentsék egy kicsit az intenzitást.
  • Ilyenkor akár nyugodtabb edzéstípusokat is választhatnak – mondjuk kipróbálhatják a pilatest.

Viszont a jógával csak óvatosan! Ha valamilyen gyulladás van a szervezetükben, és becsületesen jógáznak, az sok érdekességet okozhat – az igazi ​​jógagyakorlatok a test belső részeit is igénybe veszik, ezek nem csak pózok. És könnyen megtörténhet, hogy laikusan mondva más szervekre is „átterjed” a megfázás.

Ha lázuk van, a megfázás „átterjedt” a hörgőkre, vagy anginájuk van, esetleg antibiotikumot szednak – NE EDZENEK. Várjanak, gyógyuljanak meg, majd fokozatosan térjenek vissza a megszokott terheléshez.

Ha bármilyen, akár aprónak tűnő szívproblémájuk van (amihez még gyógyszer sem kell), ne edzenek!

Ha hasi problémákról van szó, ne edzenek.

Ha megsérültek, ne terheljék a sérült területeket. Így érthető? Kibírják azt a néhány napot – még ha két hétig is elhúzódik.

Mit csináljunk, ha már betegek vagyunk

És hogyan viselkedjünk, ha már megbetegedtünk? Csökkenteni kellene az ételadagokat, mert nem mozgunk? Dehogyis!

Ha úgy lett meghatározva a bevitel mennyisége, hogy a fizikai aktivitást is figyelembe vették, ne csökkentsék az adagokat, ha meg tudják enni. Amikor a szervezet beteg, nem kell csökkenteni a bevitelen, mert energiára van szüksége a gyógyuláshoz és felépüléshez. Igen, még a láz is nagyobb energiafelhasználást jelent!

Igyanak sokat. Megfázáskor, de a komolyabb probléma esetén is, mint az angina vagy az influenza, sok folyadékra van szükség. Elsősorban az előforduló láz miatt, de lényegében azért – nagyon leegyszerűsítve – hogy „kimosódjon az egész”.

Egyenek könnyed ételeket. Amennyire csak lehet, válasszanak tiszta élelmiszereket, zöldségeket, gyümölcsöket, leveseket és fehér húsokat. Ne csökkentsék a bevitelt, állítsák össze étrendjüket inkább könnyű és gyorsabban emészthető élelmiszerekből.

És mit tegyünk a betegség után?

Kezdjék lassan. Mint ahogyan annak idején az általános iskolában is mindig azt mondták, hogy egy hétig még ne tornázzunk tesiórán. Van értelme. A szervezetnek újra rendbe kell jönnie, még akkor is, ha már jól érzik magukat. Sétáljanak, végezzenek könnyű nyújtásokat, rehabilitációs gyakorlatokot (a fekvéstől biztosan kimerültek!), csak fokozatosan térjenek vissza a megszokott életmódhoz. Észre sem veszik, és újra teljes körűen üzemelnek majd.

Sok egészséget!

Saša Fraisová

www.rohlikovka.cz

Táplálkozási szakértő, személyi edző és táncport edző, aki elhízott és túlsúlyos ügyfelekkel foglalkozik. Erről a témáról írt egy sikeres könyvet is “CHCI KONEČNĚ ZHUBNOUT” címmel (Le akarok végre fogyni). Találkozhatnak vele például a Fogyunk és étkezzünk egészségesen Dine4Fit cseh csoportjában, vagy természetesen a saját weboldalán ,valamint a Prágai Táncközpontban tartott táncóráin és egészséges fogyókúra tanfolyamain.

Dine4fit.hu

21.1.2025 Dine4fit.hu Cikkek, Érdekességek

Az archívumból

Markéta Nevěčná – fitness edző: Milyen előnyei lehetnek a kalóriák jegyzetelésének, ami nemcsak nekünk, hanem a környezetünknek is előnyös?

Gondoltak már arra, hogy az ételek feljegyzése a Dine4Fit alkalmazásban nemcsak Önökre és testük kompozíciójára, hanem másokra is pozitív hatással lehet a közvetlen környezetükben?

A család, a kollégák, de még a pénztárcájuk és a környezetük is biztosan meghálálja.

Kapcsolódó cikkek

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció (2. rész): Gondoljunk másképp az ételre

Elegük van már a diéták és a tiltások végtelen körforgásából?

Talán itt az ideje abbahagyni a csodamegoldások keresését, és elkezdeni úgy tekinteni az ételre, mint aminek segítenie kell, nem pedig korlátoznia.

Fogyókúra, egészséges életmód és motiváció: Alapvető információk és célok kitűzése

Januárban a cseh nyelvű „Fogyunk és egészségesen táplálkozunk a Dine4fit segítségével” Facebook-csoportban futott egy #nemleszekjegmadar kihívás, ami az újévi fogadalmak megvalósítását hivatott segíteni.

De a fogyókúrába és az életmód váltásba az idén tavasszal is sokan akarnak belevágni, abban a reményben, hogy nyáron (főleg nyaraláskor) sokkal jobban fogják majd érezni magukat.

Újdonság! Ügyelj a köröcskékre még a feljegyzés előtt.

A Dine4Fit alkalmazás Prémium verziójában egy teljesen új funkcióval állunk rendelkezésedre, melynek köszönhetően könnyebben haladhatsz a kitűzött cél felé.

Monika Hronová táplálkozási tanácsadó: Hogyan tervezzük meg hatékonyan a kiegyensúlyozott étrendünket

Az étrendünk tervezése kulcsfontosságú lehet a kiegyensúlyozott tápanyagbevitel és a céljainak eléréséhez – legyen szó az erőnlétünk javításáról, a hatékonyabb regenerációról, vagy csupán a tudat miatt, hogy egészségesen étkezünk.

Gyakran okoz gondot az elegendő fehérjebevitel tervezése, ami nagyon fontos a szervezetünk számára. Hogyan csináljuk?

Dine4Fit: Hogyan és mivel pótoljuk a fehérjéket az étrendben

A rostokhoz hasonlóan (megtalálják a Hogyan és mivel egészítsük ki a rostokat az étrendünkben cikkben), a Dine4Fit alkalmazás legtöbb új felhasználója azt tapasztalja, hogy sokszor a fehérjéket jelző köröcske sem akar bezöldülni.

Mik is a fehérjék, és hogyan érhetjük el, hogy eleget fogyasszunk belőlük?

Bárhol elérhető, ahol szükség van rájuk

Kalóriatáblázatok elérhetők online, telefonon, táblagépen és okosórákon, például a Garmin és az Apple Watch készülékeken.

App Store Google Play

Dine4Fit Banner Dine4Fit Banner